Podľa serveru Insider ukrajinské sily pokračujú v bránení trosiek mesta pred postupujúcimi Rusmi aj v deň výročia invázie. „Situácia je dosť zlá, je veľa obetí. Priemerná dĺžka života na fronte je okolo štyroch hodín,“ povedal Američan Troy Offenbecker z Michiganu televízii ABC News.
Najkrvavejšia bitka
Bitka o Bachmut predstavuje jeden z najkrvavejších bojov od začiatku ruskej invázie. Boje o mesto, ktoré malo pred vojnou asi 73-tisíc obyvateľov, predstavujú doposiaľ najdlhšiu bitku v rámci vojny, ktorú pred rokom Rusko rozpútalo.
Začiatkom januára opísal vysoký americký vojenský predstaviteľ boj v tomto meste a jeho okolí, ktoré má podľa všetkého obmedzený strategický význam ako pre Rusko, tak pre Ukrajinu, ako „naozaj tvrdý a divoký“.
Bachmut sa stal hlavným cieľom ruských útočných síl. „Hovoríme o tisícoch a tisícoch delostreleckých nábojov, vypálených oboma stranami. V mnohých prípadoch sú to tisíce nábojov vystrelených za jediný deň,“ uviedol spomínaný predstaviteľ.
Britská vojenská rozviedka na začiatku týždňa upozornila, že Rusko je pod „zvyšujúcim sa politickým tlakom“, aby sa na výročie invázie pochválilo nejakým víťazstvom, a tak je celkom pravdepodobné, že Rusko bude tvrdiť, že dobylo Bachmut „bez ohľadu na realitu“.
Spálené ruiny
Bachmut, ktorý je v Ukrajinci ovládanej časti Doneckej oblasti, označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v závere minulého roka za „spálené ruiny“. O ich dobytie sa ruské jednotky snažia už mnoho mesiacov, ale ukrajinská obrana odolala.
Západné rozviedky medzitým odhadujú, že Rusko mohlo počas bojov na Ukrajine prísť až o 200-tisíc vojakov. „V niektorých kategóriách stratili v tejto vojne viac ako polovicu svojho vojenského vybavenia a viac ako milión najmúdrejších a najlepších Rusov opustilo krajinu. Čo teda táto vojna prináša obyčajnému Rusovi? Nič,“ myslí si Victoria Nulandová, námestníčka ministra zahraničných vecí USA.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.