Sestra AndréTwitter/le Parisien/
StoryEditor

Vo veku 118 rokov zomrela najstaršia žena na svete. Rekord preberá 115-ročná Katalánka, oba tituly tak patrili Európankam

TASR18.01.2023., 09:00h

Vo veku 118 rokov zomrela francúzska rehoľníčka sestra André považovaná za najstaršieho človeka na Zemi.

Lajkuj Brainee.sk na

Denník Le Figaro na svojom webe napísal, že sestra André, občianskym menom Lucile Randonová, zomrela v spánku v noci na utorok v domove dôchodcov Sainte-Catherine-Labouré v Toulone na juhu Francúzska, kde prežila viac ako 13 rokov.

„Zomrela o druhej ráno. Cítime veľký smútok, ale ona si to už priala, túžila sa pripojiť k svojmu milovanému bratovi. Pre ňu je to vyslobodenie,” vysvetlil David Tavella, ktorý má na starosti komunikáciu v domove pre seniorov, kde sestra André žila.

image

32-tisíc rokov ležali pod permafrostom na Sibíri. Vedci oživili pravekú rastlinu

Pýcha aj katastrofa

Najstarším známym žijúcim človekom na svete bola sestra André od 19. apríla 2022, po smrti Kane Tanakaovej. Tento svoj nový titul považovala sestra André za „pýchu”, ale aj za „katastrofu”, pričom položartom vravievala: „Boh na mňa zabudol.”

Na svoje 118. narodeniny - vlani 11. februára - si však so svojimi gratulantmi pripila svojím obľúbeným koktailom z portského a čokolády. Sestra André bola na sklonku života na invalidnom vozíku a bola nevidiaca a ľutovala, že prišla o časť svojich fyzických schopností.

„Hovorí sa, že práca zabíja, ale práve práca ma udržala pri živote, pracovala som až do svojich 108 rokov,” uviedla podľa spravodajského webu Ouest France.

Lucile Randonová sa narodila 11. februára 1904 v meste Ales v departemente Gard v južnom Francúzsku. Narodila sa v protestantskej rodine. V mladosti pôsobila ako guvernantka a učiteľka, v 19 rokoch konvertovala na katolícku vieru a neskôr - ako 41-ročná vstúpila do rehole Milosrdných sestier. Mužské meno si zvolila na počesť jedného zo svojich troch bratov.

Najstarším človekom na Zemi sa stala 115-ročná Katalánka

Najstarším človekom na Zemi sa po smrti 118-ročnej francúzskej mníšky Lucile Randonovej stala 115-ročná najstaršia obyvateľka Katalánska Maria Branyasová.

Ako v stredu informoval spravodajský web Catalan News, Branyasová sa automaticky dostala na prvé miesto v dlhovekosti podľa záznamov Gerontologickej výskumnej skupiny (GRG), ktorá je už viac ako 20 rokov hlavným zdrojom údajov o najstaršom človeku v Guinnessovej knihe rekordov.

image

Celé desaťročia bez iného pohlavia. Toto je bizarný príbeh muža, ktorý zomrel bez toho, aby videl jedinú ženu

GRG začala sledovať „superstarých” ľudí v roku 1997 a má tak o nich najväčšiu databázu na svete. Branyasová sa narodila 4. apríla 1907 v katalánskej rodine v San Franciscu v americkom štáte Kalifornia. Ako malá sa s rodinou presťahovala do Katalánska.

Jej spomienky siahajú ďaleko do minulosti - do prvej svetovej vojny i do občianskej vojny v Španielsku. Na margo oboch svetových vojen, ktoré zažila, vyhlásila: „Európe priniesli veľké škody, ale aj určitý pokrok.”

Covidové prvenstvá

V máji roku 2020 sa Branyasová vo veku 113 rokov stala najstaršou známou osobou na Zemi, ktorá prežila chorobu COVID-19. Toto prvenstvo jej však o rok neskôr prebrala práve Lucile Randonová, ktorá mala 16. januára 2021 pozitívny výsledok testu na covid, čím sa ona stala najstarším človekom preživším toto ochorenie.

Randonová, známa aj ako sestra André, mala negatívny výsledok testu na covid tesne pred svojimi 117. narodeninami, ktoré oslávila 11. februára 2021. O rok neskôr, 19. apríla 2022, po smrti Japonky Kane Tanakaovej, sa sestra André stala aj najstarším človekom na Zemi. V noci na utorok však zomrela.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2024 07:54