Vedci rozlúštili obsah prehistorického hrebeňaBraine X Canva, Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority/
StoryEditor

Na tisíce rokov starom hrebeni objavili najstarší nápis v hláskovej abecede. Prekvapivo sa týka vší vo vlasoch

TASR11.11.2022., 10:00h

Vedci objavili predmet so zatiaľ najstarším známym nápisom v hláskovej abecede. Ide o hrebeň na vyčesávanie vší z vlasov, ktorý sa datuje do doby bronzovej – bol vyrobený okolo roku 1700 pred n. l. V stredu to uviedli vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme (HUJI).

Lajkuj Brainee.sk na

Archeológovia hrebeň našli ešte v roku 2017 na nálezisku Lachiš, ktoré bolo v staroveku mestským štátom a druhým najdôležitejším mestom Judského kráľovstva. Nápis na ňom však dokázali analyzovať až vlani v decembri, pričom prišli na to, že je napísaný kanaánskym písmom, ktoré vzniklo pred 3800 rokmi.

Vši nás trápia už tisícročia

Hrebeň je značne poškodený, no vedci odhadujú, že mal šesť širokých zubov na rozčesávanie vlasov a 14 zahnutých zubov na vyčesávanie vší a hníd. Mikroskopickým skúmaním sa zistilo, že na hrebeni sa ešte stále nachádzajú časti vonkajšej membrány týchto parazitov, čo pomohlo presnejšie určiť jeho účel.

image

Prehistorický hrebeň

Tasr/dafna Gazit, Israel Antiquities Authority/Tasr

Veta na slonovinovom hrebeni znie: „Nech tento sloní kel vykorení vši z vlasov a brady“. „Nápis je veľmi ľudský, čo je fascinujúce,“ upozorňuje profesor Josef Garfinkel z Hebrejskej univerzity. Dodáva, že vši trápia ľudí už tisícročia a neboli ušetrení ani tí z najvyšších spoločenských vrstiev, pričom „treba len dúfať, že hrebeň naozaj splnil svoj účel“.

Počiatky abecedy

Guardian pripomína, že prvé písma vznikli v Egypte a Mezopotámii okolo roku 3200 pred n. l., neskladali sa však z písmen. Tvorili ich stovky rozličných symbolov, ktoré reprezentovali celé slová či slabiky. Prvá abeceda sa datuje do obdobia okolo roku 1800 pred n. l. a vynašli ju ľudia hovoriaci jedným zo semitských jazykov, ktorí museli poznať hieroglyfické písmo egyptské.

image

V Poľsku objavili hrob „upírky“ zo 17. storočia. Na krku mala kosák, na nohe visiaci zámok

Tento abecedný systém sa používal stovky rokov, až kým ho nakoniec neštandardizovali Féničania, žijúci v súčasnom Libanone. Fénická abeceda sa tiež stala základom pre staroveké písma grécke a latinské.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2024 10:07