VojaciYoutube/RedSamurai84
StoryEditor

Putina podrazili skorumpovaní velitelia, skončili za mrežami. Kde sú milióny rubľov?

iDnesČTK12.04.2022., 13:00h
Hladké víťazstvo Ruska na Ukrajine sa nekoná a prezident Vladimír Putin pokračuje v čistkách vo vlastných radoch.
Lajkuj Brainee.sk na

Generál tajnej služby FSB Sergej Beseda skončil za mrežami za to, že ukradol peniaze, ktoré mali Kremľu zaistiť ľahké víťazstvo na Ukrajine. Za neúspechy na fronte však Putin vďačí aj iným skorumpovaným veliteľom. Píše portál iDNES.cz.

Beseda bol šéfom odboru operatívnych informácií, čiže zahraničnej rozviedky, a zohrával kľúčovú úlohu v ukrajinskej hre Moskvy. A to nie len teraz, už v zime 2014 velil pokusom násilne skoncovať s kyjevským „Majdanom“.

Skončili vo väzení

Z informácií, ktoré nezávislým médiám odovzdal zdroj zo samotnej FSB, zvaný Wind of Changes, vyplýva, že Putin zveril generálovi zorganizovať v susednej krajine „Antimajdany“.

Ich účastníci, ako sľuboval Kremeľský generál Beseda, mali vystúpiť proti kyjevským „neonacistom“ a vystlať kvetinami cestu ruským tankom, píše poľský denník Gazeta Wyborcza.

Beseda Generál Twitter/lucas llach

​Generál Beseda a jeho zástupca Anatolij Baluch pred mesiacom skončili v domácom väzení, ako hlásil server Agentura.ru, ktorý sa špecializuje na tajné služby. Teraz sa ukázalo, že dôležitého generála premiestnili do najprísnejšie stráženého väzenia v Rusku, moskovského Lefortova.

Vladimir Osečkin z Gulagu.net, ktorému Wind of Changes odovzdáva informácie, vysvetľoval, z čoho je šéf rozviedky FSB obvinený. Mal k dispozícii obrovské peniaze, ktoré dostal z Kremľa na vyvolanie celonárodného povstania proti režimu v Kyjeve. Len v posledných mesiacoch mal k dispozícii desať miliárd rubľov z tajnej časti štátneho rozpočtu.

Rusko totiž tají dokonca aj pred vlastnými zákonodarcami, na čo vynakladá asi 15 percent svojich výdavkov.

Vidina jasajúcich davov a prehliadky v Kyjeve

V hláseniach odovzdávaných Putinovi generál uisťoval, že v každom veľkom meste na Ukrajine zmobilizoval a zaplatil „až dve tisícky vyšportovaných mužov“ pripravených aktívne vystúpiť proti ukrajinským inštitúciám. Za týmito údernými oddielmi mali v každom meste nasledovať mnohotisícové davy proruských obyvateľov, ktorí mali s nadšením vítať ruské tanky.

Nie je nič divné, že Putina zlákala vízia, že zopakuje nekrvavé dobytie Krymu, a že vládca Kremľa nariadil svojim tankistom vziať si so sebou slávnostné uniformy pre prehliadku v Kyjeve, s ktorou sa počítalo už pár dní po invázii.

Teraz sa armádni vyšetrovatelia pokúšajú zistiť, čo sa stalo s peniazmi, ktoré Beseda utrácal na fiktívnu sieť agentov a diverzantov. Generálovi hrozí doživotie, možno dokonca smrť.

Vojaci Vojna na Ukrajine Twitter/patricia españa

​Rusko vystúpilo z Rady Európy, čím sa zbavilo záväzku dodržiavať moratórium na odsudzovanie na trest smrti, platné od roku 1997, kedy sa Moskva snažila splniť podmienky členstva v rade. Dnes mnoho dôležitých politikov, ako je napríklad bývalý prezident Dmitrij Medvedev, hlása, že je čas vrátiť sa k popravám zastrelením.

Osečkin v rozhovore s novinárkou Echa Moskvy a Novej gazety (obe médiá síce prerušili činnosť, ale ich redaktori sú veľmi aktívni na sociálnych sieťach) opísal mieru korupcie v ruskej armáde a tajných službách. Napríklad kontrolný úrad skúmal výdavky na smutne preslávenú Wagnerovu skupinu. Z desiatok miliárd rubľov sa k žoldnierom dostala najviac polovica.

FSB podľa informácií od Wind of Change tvrdí, že sa nemožno dopočítať ôsmich biliónov rubľov vynaložených na obranu v posledných piatich rokoch. Uvedená suma zodpovedá štvrtine tohtoročného štátneho rozpočtu. „Peniaze sa zmenili na kryptomeny a vily pre generálov vo Francúzsku, Bulharsku a Španielsku,“ odhaduje Osečkin.

Vila Dom Unsplash/Raissa Lara Lütolf

Vojnu chceli námestníci z rezortu obrany

Podľa názoru ľudí z Lubjanky (teda centrály FSB), ktorí tradične nemajú radi vojakov a bojujú s nimi o vplyv, korupčný mechanizmus v ohromujúcej miere vybudovali dvaja námestníci ministra obrany Sergeja Šojgua - Timur Ivanov a Ruslan Calikov. Oboch už pár mesiacov pálila pôda pod nohami, a tak tlačili na rozpútanie vojny vo viere v starú ruskú zásadu, že „vojna zmaže všetky hriechy“.

Na korupciu na ministerstve obrany a na  luxusne rozmarný životný štýl Šojgua, Ivanova a Calikova tvrdohlavo upozorňoval opozičný politik Alexej Navalnyj a ľudia z jeho Fondu boja proti korupcii. Ale Putin, než aby prípad preskúmal, urobil čo mohol, aby odstránil opozičníka z verejného života. Najprv nariadil atentát a potom ho nechal uväzniť. A teraz za to platia životy svojich poddaných v nepodarenej „bleskovej vojne“ (blitzkriegu), napísala Gazeta Wyborcza.

Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 09:11