Kto je Ramzan Kadyrov?Profimedia
StoryEditor

Putinov kamoš Kadyrov varuje pred ruskými útokmi. Vezmeme si Kyjev, tvrdí

TASR11.04.2022., 09:13h
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v pondelok vyhlásil, že dôjde k novej ofenzíve ruských síl, a to nie len na obliehaný Mariupol, ale aj na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Kadyrov sa takto vyjadril vo videozázname zverejnenom prostredníctvom aplikácie Telegram.
Lajkuj Brainee.sk na

„Dôjde k ofenzíve... nie len na Mariupol, ale aj na iné miesta, mestá a dediny,“ povedal Kadyrov, ktorý sám seba zvykne označovať za "pešiaka" ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Luhansk a Doneck - tie v prvom rade plne oslobodíme... a následne si vezmeme Kyjev a ďalšie mestá," dodal s tým, že čo sa týka Kyjeva, o jeho získaní nemôže byť pochýb.

Kadyrov, ktorý vládne ruskej Čečenskej republike tvrdou rukou, je bývalý veliteľ čečenských povstalcov a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Putina. Jeho bezpečnostné sily v Čečensku aktivisti i mimovládne organizácie dlhodobo obviňujú zo zneužívania právomocí a porušovania ľudských práv.

​Kadyrovove najnovšie vyjadrenie o ofenzíve prišli v čase, keď sa ruskí vojaci zameriavajú na východ Ukrajiny. Moskva tvrdí, že jej hlavným cieľom je momentálne „úplné oslobodenie“ Donbasu, čím vo všeobecnosti odkazuje na Luhansk a Doneck, približuje stanica BBC.

Čečenské milície, takzvaní kadyrovovci, bojujú na Ukrajine po boku ruských jednotiek. Ich povesť je tam hrozivá, uviedla agentúra AFP. Kadyrov sa na sociálnych sieťach chváli tým, ako jeho muži strieľajú na všetky strany a tiež, ako kruto zaobchádzajú s ukrajinskými zajatcami. Uvádza pritom, že bojujú s „kyjevskými nacistami“, používajúc tak vyhrotenú propagandistickú rétoriku Moskvy.

Samotní Ukrajinci označujú Kadyrovových bojovníkov za jednu z najbrutálnejších súčastí inváznych síl Kremľa na Ukrajine, dodáva AFP.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. september 2023 14:05