Pexels.com/Ruslan Zzaebok, Pixabay.com/madartzgraphics
StoryEditor

Zázrak na poli medicíny. Ženu vyliečili z HIV, použili na to pupočníkovú krv

pcTASR17.02.2022., 10:00h
Pacient číslo tri a prvá žena. Výsledky jej krvných testov v súčasnosti po viac ako 14 mesiacoch od ukončenia liečby neobsahujú stopy vírusu HIV.
Lajkuj Brainee.sk na

Američanka nakazená vírusom HIV si po transplantácii kmeňových buniek vytvorila odolnosť voči tomuto vírusu.

Podľa vedcov môže ísť o prvú ženu a celkovo tretiu osobu, ktorá sa z HIV vyliečila. TASR o tom informovala na základe správ prevzatých od stanice BBC a denníka The New York Times.

Nemá ani rozoznateľné protilátky 

Žene nákazu vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti potvrdili v roku 2013. V marci 2017 jej diagnostikovali leukémiu a v auguste toho istého roka jej v rámci liečby tohto ochorenia podali pupočníkovú krv od darcu. Tá obsahovala génovú mutáciu, ktorá vírusu HIV znemožňovala vniknúť do buniek, píše The New York Times. Žene takisto transplantovali kmeňové bunky od jej príbuzného.

Táto žena sa 37 mesiacov po transplantácii rozhodla nepokračovať vo vysoko aktívnej antiretrovírusovej liečbe, ktorá sa používa u pacientov s HIV. Výsledky jej krvných testov v súčasnosti po viac ako štrnástich mesiacoch od ukončenia tejto liečby stopy vírusu HIV neobsahujú. Žena podľa všetkého nemá ani rozoznateľné protilátky proti tomuto vírusu.

Vedci sú presvedčení, že imunitný systém príjemcu si v takomto prípade dokáže vytvoriť odolnosť voči HIV, píše BBC. Výsledky štúdie však ešte neboli zverejnené v recenzovanom odbornom časopise.

Doposiaľ boli známe dva prípady mužov 

Experti o prípade tejto ženy informovali počas zdravotníckej konferencie v americkom meste Denver v utorok 15. februára. Išlo o súčasť rozsiahlejšej americkej štúdie ľudí s HIV, ktorí podstúpili tento typ krvnej transplantácie v rámci liečby rakoviny a vážnych ochorení.

Ide o prvý známy prípad, keď bola takáto metóda použitá ako účinná liečba HIV. Doteraz boli známe dva prípady mužov, ktorí sa z vírusu HIV vyliečili, pripomína The New York Times. V oboch prípadoch mužom transplantovali kmeňové bunky z kostnej drene, ktoré obsahovali mutáciu zabraňujúcu infekcii HIV.

Metóda, ktorá nie je vhodná pre každého 

Pupočníková krv je dostupnejšia než kmeňové bunky. Medzi darcom a príjemcom totiž nie je nutné hľadať tesnú zhodu. Zvyšuje tak šancu nájsť vhodných darcov napríklad aj pre pacientov tmavej pleti alebo pre ženy. „Odhadujeme, že z tejto procedúry by v USA mohlo ťažiť až päťdesiat ľudí ročne,“ cituje portál idnes.cz slová lekára Koena van Besiena.

Odborníci však tvrdia, že metóda s využitím pupočníkovej krvi je príliš riskantná na to, aby sa mohla používať u väčšiny ľudí s vírusom HIV. Pristupuje sa k nej v prípade, že sa u nakazených rozvinú ďalšie vážne choroby, ako napríklad leukémia, dodáva portál idnes.cz.

Vírus HIV u postihnutých osôb spôsobuje syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS). Takmer 38 miliónov ľudí na celom svete žije s vírusom HIV a približne 73 percent z nich podstupuje liečbu, píše The New York Times.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 07:49