Vedci prišli s pozitívnou a prekvapujúcou správou. Podarilo sa im totiž identifikovať vôbec druhú osobu v histórii, ktorá sa úspešne vyliečila z HIV bez lekárskej liečby. Informoval o tom portál Annals of Internal Medicine. Paciente, nemenovanej žene žijúcej v Argentíne, diagnostikovali vírus ešte v roku 2013.
Od roku 2017 medzinárodný tím výskumníkov skúmal jej DNA a hľadal stopy vírusu. Dokonca skontrolovali jej placentu po pôrode v marci 2020, uviedol web STAT. Po sekvenovaní miliárd buniek vedci nakoniec s istotou potvrdili, že žena je bez HIV.
Do dnešných dní iba jediný raz vedci našli potvrdený prípad človeka, ktorý úplne odstránil vírus zo svojho tela. Išlo o Loreen Willenberg, ktorá je svetu známa ako „pacientka zo San Francisca“. Tá bola až doteraz prvým známym prípadom sterilizačnej liečby bez lekárskeho zásahu.
Willenberg a nemenovaná pacientka v Argentíne sú pomenované ako „elitní kontrolóri“. Ide o podskupinu pacientov s HIV, ktorých imunitný systém vírus prirodzene potláča. Podľa STAT je argentínska pacientka známa ako „pacientka z Esperanzy“, pretože pochádza z mesta Esperanza – čo sa v španielčine prekladá ako „nádej“.
Argentínčanka má dcéru, ktorá je bez HIV a so svojím partnerom čaká druhé dieťa. „Len pomyslenie na to, že môj stav by mohol pomôcť vyliečiť tento vírus, vo mne vyvoláva veľkú zodpovednosť a záväzok, aby sa to stalo realitou,“ povedala pacientka.
Je však nutné dodať, že aj moderná medicína sa vyvíja a sčasti úspešne sa jej darí s HIV bojovať. Väčšina ľudí už dnes dokáže žiť s vírusom pod kontrolou. Vyžadujú si však dôslednú antiretrovírusovú terapiu, aby sa zabránilo replikácii vírusu. Najdôležitejšia je však do dnešných dní prevencia.
Štyria ľudia v histórii boli údajne „vyliečení“ z HIV. Dvaja z nich – „berlínsky pacient“ a „londýnsky pacient“ sa však na rozdiel od dvojice vyššie spomínaných žien vyliečili po transplantácii kmeňových buniek. Ide o mimoriadne riskantný postup, ktorý sa vedci neúspešne pokúšali zopakovať s inými pacientmi.