Katakomby na SicíliiFacebook/#მინდიასპოსტი
StoryEditor

VIDEO Detské múmie vyzerajú, akoby len spali. Sicílske katakomby ukrývajú morbídne tajomstvo

iDnesČTK10.01.2022., 10:00h
V katakombách pod sicílskym Palermom sa nachádza vyše tisíc múmií a kostier vrátane pozostatkov najmenej 163 detí.
Lajkuj Brainee.sk na

Zistiť, ako tieto deti žili a ako zomreli, sa pomocou röntgenu pokúsi medzinárodný vedecký tím pod vedením britskej výskumníčky, píše denník The Guardian.

„Predchádzajúce bádania sa v prvom rade sústredili na dospelých, zatiaľ čo deti boli z veľkej časti prehliadané,“ píše na svojich stránkach výskumný tím na čele s archeologičkou Kirsty Squiresovou z anglickej Staffordshirskej univerzity.

Pozornosti sa dostalo len mumifikovaným pozostatkom Rosalie Lombardovej, ktorá zomrela na zápal pľúc týždeň pred svojimi druhými narodeninami v roku 1920.

Najväčšia zbierka múmií v Európe

Katakomby kapucínskych mníchov obsahujú 1284 mumifikovaných tiel a ďalších pozostatkov, čo z nich robí najväčšiu zbierku múmií v Európe. Zatiaľ čo z niektorých detských tiel ostali už len kosti, ďalšie sa zachovali natoľko dobre, že deti vyzerajú, akoby len spali.

​Dvojročný výskum sa bude sústrediť na pozostatky detí, ktoré zomreli medzi rokmi 1787 a 1880, a z počiatku aj na 41 tiel, ktoré sú uložené v takzvanej detskej kaplnke. Odborníci nepoznajú identitu, príčinu smrti alebo anamnézu žiadneho z detí – ceduľky, ktoré majú pri sebe pripevnené iné múmie, sa u týchto už dávno rozpadli.

Röntgen aj archívne záznamy

Výskumníci dúfajú, že sa im podarí zistiť viac o živote a smrti zosnulých za pomoci kombinácie anatomických nálezov a archívnych záznamov. K dispozícii majú aj dve knihy s menami a rokmi úmrtia. Tím chce s prácou na mieste začať už v priebehu januára. „Vezmeme si so sebou prenosný röntgen a vytvoríme stovky snímok detí z rôznych uhlov,“ uviedla Squiresová.

„Dúfame, že sa lepšie zoznámime s ich vývojom, zdravím a identitou a porovnáme biologické zistenia s viacerými kultúrnymi záležitosťami: ako boli jednotlivci mumifikovaní a aké oblečenie na sebe majú,“ dodala vedkyňa.

Röntgen	Snímok Unsplash/Cara Shelton

​Katakomby, ktoré predtým slúžili pre zosnulých mníchov rádu kapucínov, sú teraz trochu morbídnou, ale populárnou turistickou atrakciou. Mnísi tu v druhej polovici 16. storočia vytvorili masový hrob pre svojich zosnulých, po jeho naplnení ale začali so stavbou prvých katakomb.

Keď však prišlo na premiestnenie mŕtvych, mníchov prekvapilo, že časť tiel sa pôsobením prírodných vplyvov mumifikovala. Považovali to za vôľu božiu, a telá preto vystavili ako relikvie. V roku 1787 zverejnili list, podľa ktorého mohol byť v katakombách po smrti uchovaný ktokoľvek z celého regiónu vrátane detí.

Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 04:08