Ulicami sa ozývajú známe melódie menej či viac otravných vianočných pesničiek, a vzduch je plný vôní vareného vína, punču, cigánskej a klobás. Každý z nás už vie, čo to znamená - v centre Bratislavy sa začali obľúbené vianočné trhy.
Z redakcie Brainee sme na ne zavítali v pondelok (25. novembra), aby sme zistili, čo sa oproti minulému roku zlepšilo a čo naopak zlepšilo. Aké sú ceny a ako nám chutil punč a vybrané jedlá?
V rovnakom šate
Vizuál bratislavských vianočných trhov sa nijako radikálne nezmenil. Stánky vyzerajú rovnako ako po minulé roky, sú uložené rovnako ako po minulé roky a večer po rozsvietení výzdoby sú nádherné rovnako, ako po minulé roky. Každoročný návštevník by už však možno ocenil menšiu obmenu či pridanie nového prvku, vďaka ktorému by sme mohli obdivovať niečo nové.
Na svojom obvyklom mieste stojí aj vianočný stromček, tentokrát je to 12 metrov vysoká jedľa biela. „Jedľa pochádza z areálu Komunálneho podniku na Technickej, kde už ohrozovala inžinierske siete budov. Ohrozovať bude od 22. novembra svojou krásou už len vianočných cynikov,” napísal v príspevku začiatkom mesiaca primátor Matúš Vallo.
Hlavný vianočný trh sa koná od 21. novembra do 23. decembra, nasledovať bude trojdňová pauza. Trhy sa opäť otvoria 27. decembra a definitívne skončia 6. januára. V typických červeno-zelených stánkoch na teba čaká ponuka vianočných špecialít slovenskej a medzinárodnej kuchyne.
Popri tradičných vianočných jedlách si môžeš pochutnať aj na exotických jedlách ako bao či gyoza, na svoje si prídu aj vegáni a vegánky. Ešte širšia ke ponuka nápojov, kde nájdeš medovinu, grog, ovocné vína či pivo, ako aj nealkoholické nápoje pre deti i dospelých.
Málo darčekov, veľa gastra
Vianočnú atmosféru dotvárajú stánky s vianočnými darčekmi, sviečkami a vianočnými ozdobami. Osadenstvo tohtoročných trhov dopĺňajú stánky mestských a neziskových organizácií.
Výber mimo gastra je už tradične pomerne slabý, no ľudia sa už zrejme zmierili s tým, že na trhoch sa nekupujú vianočné darčeky, ale slúžia skôr ako miesto stretávania s priateľmi a nasávania sviatočnej atmosféry. Kvitovať však musíme zmenu v podobe sortimentu ponúkaných jedál.
Po našej minuloročnej kritike, že z 23 stánkov mali v 14 zemiakové lokše a placky, pribudlo omnoho viac zaujímavých možností. Ochutnať tak môže tradičné buchty, bratislavské rožky, lokše, rebrá, kolená, cigánsku, burge, langoše, bao, trdelníky, šmarn, gyózu či falafel.
Čo sa týka pitia, tak v takmer každom stánku zoženieš varené víno, medovinu, punč, kávu, čaj či pivo. Najmä pri punčoch sa predajcovia poriadne vybláznili, takže len málokto si dá obyčajný. Pri ponuke niektorých stánkov dokonca aj turbo punč už vyzerá ako slabý odvar. Pri jeho pití však mysli na to, aby si sa domov dostal po svojich.
Ekológia aj hodnotenie stánkov
Pochváliť rozhodne musíme dôraz na ekológiu. Zostali už tradičné vratné poháre so zálohou vo výške dvoch eur, ktoré si prípadne môžeš nechať na pamiatku. V strede medzi stánkami zo strany radnice sa zase nachádza triediaca stanica na odpad. Počas celého trvania trhov je v nej prítomný personál, ktorý ti ochotne pomôže odpad správne separovať.
Skvelá je aj možnosť ohodnotiť každý jeden stánok na základe QR kódu, ktorý má každý z nich pridelený. Recenzie potom nájdeš na stránke trhov. Môžeš si tak dopredu pozrieť, odkiaľ ľudia odchádzali nadšení a ktorému je lepšie sa vyhnúť.
Upgradu sa dočkala aj Prívetivá zóna medzi Vianočným lesom a budovou Starej radnice Ide o štvorcový bezbariérový stan určený všetkým, ktorí si chcú oddýchnuť od ruchu okolia. Vnútri stanu nájdeš v samotnom strede dve sedačky umiestnené chrbtom k sebe a detskú zónu vybavenú košom na hračky a nízkym sedením.
Po obvode stanu sú okrúhle a štvorcové stoly a stoličky s dekami. Štvorcové stoly sú primárne určené ľudom na vozíku, preto je pri nich menší počet stoličiek. Pri stene oproti hlavnému vchodu je umiestnené vysoké sedenie. Celkovo má stan kapacitu 67 miest a celé miesto vyzerá neporovnateľne lepšie ako minulý rok.
Cena? Záleží, kedy si prišiel
Čo sa týka cien, tie sú oproti minulému roku mierne vyššie. O rozruch sa postarala kauza prepisovania cien po otvorení trhov, kedy napríklad langoš v priebehu víkendu zdražel z desiatich na dvanásť eur. Aj počas našej návštevy stánku bolo ešte vidieť pri fotografiách jedál fixkou streté a prepísané sumy.
Ceny sú v podstate totožné s okolitými metropolami. Otázkou však zostáva, či atmosféra v Budapešti či Viedni nie je predsa len o niečo „magickejšia”. Neporovnávajme sa však s miliónovými metropolami. Vianočné trhy sú také, ako majú byť - majú svoju čarokrásnu atmosféru, hudbu, bohatý sprievodný program, kopu jedla a ešte viac pitia.
V podstate môžeme zopakovať to isté, čo minulý rok - Oplatí sa ich navštíviť, no ak neprídeš, tak proste o nič neprídeš. Pokiaľ však máš rád vianočnú atmosféru, zavolaj priateľov a príď si ju vychutnať naplno.
A ako sú na tom tohtoročné ceny? Nižšie nájdeš náš prehľad najobľúbenejších nápojov a jedál, ktoré tu môžeš ochutnať:
- Punč (0,2 l) - 4 - 4,50 eura
- Turbo punč (0,2 l) - 5 eur
- Varené víno - (0,2 l) - 3 eurá
- Langoš - 4,5 eura + 1 euro prílohy
- Bao - 7,90 eura
- Lokša - od 2,50 do 6 eur
- Cigánska pečienka - 8 eur
- Burger - 10 - 12 eur
- Klobása - od 6 do 10 eur
- Štrúdľa - od 3,50 do 5,50 eura
- Kapustnica - 7 eur
- Domáce parené buchty - 7 eur