Republika používala Maďarské a Uhorské štátne symboly, hlavným mestom bol PrešovBrainee x Canva
StoryEditor

Keď sa od nás východniari odtrhli. Príbeh Východoslovenskej republiky, kde jazykom bola východniarčina a hlavným mestom Prešov

Miroslav Kamody14.11.2024., 14:30h

Mali by mať východniari svoj vlastný štát? Pokúsili sa oň hneď dvakrát, no vždy to skončilo fiaskom.

Lajkuj Brainee.sk na

„Všicko dostaneme, co žadame: autonomiu v kulturalnich, školskich, administračnich, političnich a pravotnych zaležitošcoch. V našej krajine Slovenska reč take mesco dostaňe, jak i uherska reč ma! Ta co inše potrebujeme?” povedal vo svojom prejave národu Viktor Dvorčák, budúci prezident Východoslovenskej republiky.

Hovoril čisto a najmä spisovne. V tejto republike, ktorej hlavným mestom mal byť Prešov, sa totiž úradným jazykom mala stať východniarčina. Čo sa to vlastne v roku 1918 stalo a prečo Východoslovenská republika existovala len 18 dní? 

image

Lávka za vyše 200-tisíc v Novej Sedlici sa stala terčom kritiky. Čo sme tam mali salaš postaviť? Pýta sa starosta

Slovjacke hnutie

Musíme sa vrátiť na koniec 19. storočia, kedy sa začalo formovať Slovjacke hnutie. Slovjak, to ani zďaleka nebol Slovák - aspoň to tvrdili. Hnutie vychádzalo z odlišnej teritoriálnej identity východných Slovákov a z nárečových rozdielov, ktoré podľa nich boli také silné, že išlo o samostatný národ. A preto musia mať na území dnešného východného Slovenska vlastný štát.

Práve túto myšlienku vo veľkom presadzoval Viktor Dvorčák, prešovský župný archivár, novinár a politik s výraznou prouhorskou orientáciou. Rozdielne jazyky bola jedna vec, no znakmi Slovjakov mali byť aj nedostatok národného života, silná promaďarská orientácia a menšia náchylnosť k panslavistickým myšlienkam.

Keď sa teda po 1. svetovej vojne rozpadalo Rakúsko-Uhorsko, bolo jasné, že keď sa začalo hovoriť o vzniku samostatnej Československej republiky, Dvorčák nadšený nebol. Zasadzoval sa za zotrvanie Slovenska - alebo teda minimálne východného Slovenska - v spoločnom zväzku s Maďarskom.

image

Hlavným mestom sa stal Prešov

Wikipedia/Ing.Mgr.Jozef Kotulič

Východ sa odtrhol

Ako predseda Východoslovenskej národnej rady organizoval verejné zhromaždenia na podporu tejto myšlienky. Nadviazal preto kontakty s ďalšími podobne orientovanými organizáciami, ktoré v tom čase vznikali na východnom Slovensku.

Vyhlasoval, že Východná národná rada slovenská sa mala stať protipólom Slovenskej národnej rady, ktorá vznikla 30. októbra 1918 v Turčianskom Svätom Martine pri príležitosti vydania historickej Deklarácie slovenského národa o pripojení sa Slovákov k práve vzniknutému Česko-Slovensku.

Netrvalo dlho a 11. decembra 1918, na základe samourčovacieho práva Slovjakov na východe Slovenska, vyhlásil v Košiciach za asistencie maďarskej gardy (ktorá celú myšlienku vrelo podporovala) Slovenskú ľudovú republiku, známu aj ako Východoslovenská republika. Tá hlásila nezávislosť od Prahy a úzke spojenie s Maďarskom v rámci myšlienky uhroslovjactva. 

image

V Európe vznikne nový islamistický štát. Bude menší ako Vatikán a má sa stať centrom náboženskej tolerancie

Vydržala 18 dní

Následne na to sa stal prezidentom a zároveň sa postavil na čelo vlády. Hlavným mestom sa stal Prešov, úradným jazykom sa stala východniarčina, respektíve kodifikované východoslovenské nárečie„A to len vo špojenosci zo s Uhrami možeme došahnuc. Sňima už 1000 roki vjedno žijeme a či oňi nas utlačovali, a dali znivočic našu reč, naš jazyk? Kdo bi to hutorel, že hej, ten bi nepravdu hutorel a cíganom bi bul,” hovoril vo svojom príhovore.

Východoslovenská republika však vydržala fungovať len o niečo dlhšie, ako dnešné vzťahy z reality šou. 18 dní po vyhlásení nového štátu obsadili Košice česko-slovenské vojská a 29. decembra 1918 tak republika zanikla. Dvorčák bol odsúdený na smrť, no podarilo sa mu ujsť do Poľska a odtiaľ do Maďarska, kde v roku 1943 zomrel.

Slovenská republika rád

Kto by bol povedal, že Prešov sa v priebehu jedného roka stane hneď dvakrát hlavným mestom štátu? 16. júna 1919 totiž vznikol na väčšej časti územia východného a južného Slovenska ďalší štát - Slovenská republika rád. Išlo o socialistický štát s diktatúrou proletariátu, úplne závislý od Maďarskej republiky rád.

image

Vyhlásenie SRR v Prešove

Wikipedia

Aj tento štát si za svoj jazyk vybral východniarčinu. Vyhlásenie o vzniku preto vyzeralo takto: „Ku proletarom caleho šveta! Viťazna svetova revolucia, ktoru ňe može prekazac v napredovaňi s novimi velkimi višľedkami bohačila svojich zdari. Na slovenskej žemi, ktora už ošlebodzena je od jarma imperialistov: ňeška se otvori samostatna Slovenska RADOVA REPUBLIKA.”

Vytvorená bola v dobe prechodnej vlny komunistických protestov a revolúcií po Októbrovej revolúcii v Rusku roku 1917 a prvej svetovej vojne. Bola závislá od Budapešti a v pozadí jej vytvorenia boli snahy o obnovenie veľkého Uhorska, ktoré zaniklo krátko predtým. Tiež však nestihla osláviť ani jeden mesiac od svojho vzniku - 7. júla 1919 zanikla.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. december 2024 14:37