Jazero Karachay.Reddit/r/water/
StoryEditor

Na Zemi existuje miesto, ktoré zabíja do 50 minút. Jazero v Rusku má rádioaktivitu ako Hirošima

Sarah Dobiašová13.11.2024., 10:00h

Jazero Karachay v Rusku, známe ako najrádioaktívnejšie jazero na svete, skrýva v sebe temnú históriu plnú jadrovej havárie a environmentálnej devastácie. Po desaťročiach, počas ktorých sa stalo skladiskom pre rádioaktívny odpad, je dnes miesto považované za jedno z najnebezpečnejších a najtoxickejších na Zemi. Jeho rádioaktivita bola tak silná, že by dokázala zabíjať v priebehu menej ako hodiny.

Lajkuj Brainee.sk na

Jazero Karachay sa nachádzalo neďaleko bývalej jadrovej továrne Mayak, ktorá bola jedným z hlavných centier sovietskej výroby jadrových zbraní počas studenej vojny. V 50. rokoch minulého storočia začalo byť jazero využívané ako skládka pre vysokorádioaktívny odpad z tejto továrne. Podľa odhadov sa do jazera vylievalo obrovské množstvo rádioaktívnych látok vrátane plutónia-239 a uránu-235, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu jadrových zbraní, informuje portál UNILAD.com

V 60. rokoch, keď jazero začalo vysychať, sa rádioaktívne látky dostali do ovzdušia, čo malo katastrofálne následky pre okolité oblasti. Odhaduje sa, že pol milióna ľudí bolo vystavených rádioaktivite vo veľkosti, ktorá bola porovnateľná s účinkami výbuchu atómovej bomby v Hirošime.

image

Jazerá vytvárajú strašidelné zelené víry tak intenzívne, že ich možno vidieť z vesmíru. Čo stojí za týmto tajomným fenoménom?

Neviditeľná smrteľná hrozba

Rádioaktivita jazera Karachay bola tak extrémna, že pobyt v jeho blízkosti bol okamžitou smrteľnou hrozbou. V roku 2015, po dekádach znečistenia, bolo jazero vyplnené betónom, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu toxických látok. Avšak už v tej dobe mala pôda okolo jazera takú intenzívnu rádioaktivitu, že stačilo len pár minút strávených v okolí na to, aby človek dostal smrteľnú dávku žiarenia. Merania ukázali, že špecifická aktivita v oblasti dosahovala až 740 000 megabekerelov na kilogram, čo je niekoľkonásobne viac než úroveň, ktorá by mohla usmrtiť človeka v priebehu 50 minút. Toto miesto zostáva v Guinnessovej knihe rekordov ako najrádioaktívnejšie jazero v histórii.

image

Jazero Karachay.

Trvalé následky jadrovej kontaminácie

Dnes je jazero Karachay už minulosťou, ale okolitá oblasť, ktorá bola kedysi domovom tejto nebezpečnej vodnej nádrže, je stále považovaná za najviac znečistené miesto na Zemi. Množstvo rádioaktívnych látok, ktoré sa tu nahromadili, je niečo, čo sa nedá ľahko odstrániť. Na ochranu pred ďalším únikom rádioaktivity bola okolo jazera vytvorená niekoľkovrstvová bariéra, ktorá má zabrániť šíreniu toxických materiálov.  Aj keď jazero už dnes neexistuje v pôvodnej podobe, jeho história pretrváva ako tragický príklad toho, čo sa môže stať, ak sa bezpečnosť a zodpovednosť pri manipulácii s jadrovými látkami zanedbajú. 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. december 2024 11:25