„Našou inšpiráciou je podporiť premenu Bektášíjskeho svetového centra v Tirane na suverénny štát, nové centrum umiernenosti, tolerancie a mierového spolužitia,” povedal Rama v nedeľu na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
Povolený alkohol a žiadne obmedzenia pre ženy
Bektášínsky rád vznikol v 13. storočí vo vtedajšej osmanskej ríši a je považovaný za tolerantnú, mystickú odnož islamu otvorenú iným náboženstvom a filozofiám. Povoľuje napríklad pitie alkoholu, nestanovuje žiadne obmedzenia ohľadom odievania žien a nezavádza žiadne pravidlá týkajúce sa životného štýlu.
V Albánsku, ktoré má 2,4 milióna obyvateľov, sa k nemu v minulom sčítaní ľudu prihlásilo 115-tisíc osôb, teda zhruba päť percent populácie. Po sunnitských moslimoch a pravoslávnych a katolíckych kresťanoch ide o štvrtú najpočetnejšiu náboženskú skupinu v krajine. Moslimovia tvoria v balkánskej krajine celkovo asi polovicu populácie.
Podobný ako Vatikán
„Suverenita bektášíjskeho poriadku je dôležitým krokom k posilneniu hodnôt inklúzie, náboženskej harmónie a dialógu v čoraz viac rozdelenom svete,” uviedol rád vo svojom vyhlásení. Dodal, že získaná suverenita má byť podobná tej, ktorej sa teší Vatikán.
Občianstvo zamýšľaného štátu s rozlohou asi desať hektárov má byť vyhradené duchovenstvu a správnym pracovníkom. Na čele vlády bude stáť baktášijský duchovný vodca a rada, ktorá bude dohliadať na náboženské a administratívne fungovanie štátu. Časový rámec ani spôsob vyhlásenia nového miništátu Ramov kabinet doteraz nezverejnil.