Nová hvezdáreň v BratislaveFacebook/Deutsche Schule Bratislava
StoryEditor

FOTO Koniec medzinárodnej hanby. Bratislava už konečne nie je jediným európskym hlavným mestom bez hvezdárne

TASR28.05.2024., 13:00h

Dlhoročná hanba sa končí - aj to však len vďaka investícii súkromnej školy.

Lajkuj Brainee.sk na

Na streche budovy Deutsche Schule Bratislava (DSB) na Bárdošovej ulici otvorili začiatkom mesiaca hvezdáreň. Plniť má aj vzdelávaciu funkciu. Verejnosti by mala byť sprístupnená na jeseň tohto roka. Na otvorení sa zúčastnil aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. TASR o tom informovali z DSB.

Koniec dlhoročnej hanby

Nová hvezdáreň bude určená pre astronomický klub a jeho členov, deti a mládež, študentov univerzity či verejnosť. V pláne je aj organizovanie rôznych prednášok v spolupráci s univerzitami či inými odborníkmi v oblasti astronómie.

„Som nesmierne rád, že prestane platiť pravidlo, že Bratislava je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá svoju hvezdáreň určenú pre verejnosť,” podotkol Bella.

Investícia za 200-tisíc

Kapacita kupoly hvezdárne je 20 osôb. Nachádzajú sa v nej dva teleskopy. Jeden na nočné pozorovanie a druhý na pozorovanie Slnka. Výška investície dosiahla sumu 200-tisíc eur a výstavbu sa podarilo zrealizovať v priebehu jedného roka.

image

Ďalšie jedinečné miesto na Slovensku. Vznikol nový park tmavej oblohy, hviezdy a vesmírne úkazy budeš mať ako na dlani

Finančné prostriedky na hvezdáreň poskytli formou rôznych zbierok sponzori a rodičia. Partnerom pri prevádzkovaní hvezdárne bude občianske združenie Slovenské planetáriá.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. jún 2024 20:14