YouTube má pre Slovensko päť moderátorov obsahu, čo je menej v porovnaní s inými, podobne veľkými krajinami. Počet moderátorov pre jednotlivé jazyky zverejnil Google po prijatí európskeho zákona o digitálnych službách. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s viceprezidentkou YouTube Leslie Millerovou v San Franciscu.
„Slovensko je malý trh, ale je dôležité, aby slovenskí používatelia digitálnych platforiem mali garantovanú rovnakú pozornosť a bezpečnosť ako tí z veľkých krajín,“ povedala Čaputová. S Millerovou hovorila o tom, ako vnímajú dodržiavanie záväzkov pri obsahu v slovenskom jazyku. Prezidentku tiež zaujímalo, kedy YouTube na Slovensku spustí svoje iniciatívy v oblasti duševného zdravia mladých ľudí, ktoré už fungujú v USA.
„YouTube je z hľadiska počtu užívateľov najväčšia sociálna sieť na Slovensku a má významnú zodpovednosť v boji proti nenávistným prejavom, najčastejšie voči dievčatám a ženám, proti výzvam k násiliu alebo v oblasti duševného zdravia mladých ľudí,“ skonštatovala prezidentka.
Čaputová je v týchto dňoch na pracovnej ceste v Spojených štátoch. Zo San Francisca sa v sobotu presúva do Pittsburghu. Na Slovensko sa vráti v pondelok (5. 2.).
Joan Baez
Prezidentka sa v San Franciscu stretla aj s legendárnou speváčkou a skladateľkou Joan Baez, ktorá je spätá s Československom aj s rokom 1989. Hudobníčke odovzdala štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku v oblasti ochrany ľudských práv a slobôd.
„Joan Baez zasiahla dosluhujúci komunistický režim v bývalom Československu na citlivom mieste – svojou hudbou, slovom, odvahou. Jej symbolické gesto na koncerte Bratislavskej lýry v roku 1989 malo obrovský dosah. Dostala do svojho tímu Václava Havla a priamo z pódia jemu a všetkým disidentom adresovala pozdrav. K mikrofónu pozvala zakázaného pesničkára Ivana Hoffmana,“ pripomenula Čaputová na svojom facebookovom profile.
Naša hlava štátu sa v rámci svojej návštevy Spojených štátov stretla aj so slovenskými profesionálmi pôsobiacich v USA. Na radnici, spolu s primátorkou San Fransisca, vztýčili slovenskú vlajku a na Standfordovej univerzity vystúpila s prednáškou o stave demokracie v strednej a východnej Európe, 35 rokov po páde železnej opony.