Istanbulský dohovor upozorňuje na násilie páchané na ženáchUnsplash/m.
StoryEditor

Zbrojenie a protesty proti nemu nemali žiadny zmysel. V Európskej únii ako celku od dnešného dňa platí Istanbulský dohovor

TASR01.10.2023., 08:55h

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu (Istanbulský dohovor) vstupuje do platnosti od 1. októbra pre EÚ ako organizáciu 27 členských krajín.

Lajkuj Brainee.sk na

Európska komisia pri tejto príležitosti pripomenula, že Istanbulský dohovor je komplexný právny rámec zameraný na ochranu žien pred všetkými formami násilia. Jeho cieľom je predchádzať, stíhať a odstraňovať násilie na ženách a domáce násilie a implementovať do praxe komplexné a koordinované politiky.

Štáty musia zaviesť opatrenia

EÚ ako celok súhlasí s tým, že bude viazaná dohovorom a jej členské štáty budú musieť zaviesť príslušné opatrenia. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v správe pre médiá uviedla, že násilie páchané na ženách možno vnímať ako cenzúru našich demokratických spoločností.

image

Dánska sekta predáva český zámok. Podľa bývalých členov bijú svoje deti a vyháňajú z nich démonov

„Každá tretia žena sa stala obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia od veku 15 rokov. Príliš veľa z nich to nenahlási. Príliš veľa páchateľov zostáva nepotrestaných. Musíme konať a Istanbulský dohovor je našou právnou odpoveďou na posilnenie práv žien. Budeme naďalej povzbudzovať členské štáty, aby prijali potrebné opatrenia na predchádzanie násiliu páchanému na ženách a zabezpečili účinnú ochranu a podporu pre všetky obete,” odkázala Jourová.

Slovensko ho neratifikovalo

Podľa slov eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliivej nadobudnutie platnosti Istanbulského dohovoru je pre EÚ dôležitým míľnikom, lebo sa tým uznáva, že násilie páchané na ženách predstavuje porušenie ich ľudských práv.

image

Istanbulský dohovor upozorňuje na násilie páchané na ženách

Unsplash/Anthony Tran

Pristúpenie EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru neoslobodzuje členské štáty od toho, aby dohovor samy ratifikovali. Zatiaľ tak neurobilo šesť krajín: Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. máj 2024 12:04