Pexels.com/Anna Shvets, Foto: Ilustračné
StoryEditor

Obrovský úspech: Dievčaťu zachránilo život srdce zo Slovenska. Išlo o prvý medzištátny prevoz

pcTASR03.02.2022., 10:30h
Pri pôvodnej metóde by srdce cestu v sanitke pravdepodobne nevydržalo.
Lajkuj Brainee.sk na

Pražské zdravotnícke zariadenie IKEM už od jesene 2019 používa pri transplantáciách špeciálny prístroj na báze metódy takzvaného bijúceho srdca, ktorý predlžuje čas transportu orgánu až na osem hodín. Táto metóda nedávno zachránila život päťročnému českému dievčatku, ktoré dostalo srdce zo Slovenska. V stredu o tom informoval portál novinky.cz.

Nová metóda uchováva orgán za fyziologických podmienok

Išlo o prvý medzištátny prevoz srdca, uviedol pražský Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Prístroj za 7,5 milióna korún (cca 309 000 eur) funguje pre srdce ako mimotelový obeh. Vďaka metóde bijúceho srdca môžu lekári realizovať vzdialenejšie transporty, a zároveň tak rozšíriť počet dostupných orgánov pre chorých pacientov. 

Pri pôvodnej metóde nazývanej studená ischémia sa srdce schladí a zastaví, pričom jeho prevoz prebieha na ľadovej triešti. Ak je však darca z iného štátu, súperia lekári s časom. Po prekročení štyroch hodín stúpa riziko zlyhania srdca až o 50 percent.

Nová metóda bijúceho srdca uchováva orgán za fyziologických podmienok. „Srdce je okysličované a prekrvované ako v tele človeka. Vďaka tomu sa zvýšil aj časový interval, keď môže byť srdce napojené až za desať hodín,“ vysvetlil profesor Ivan Netuka, prednosta Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie IKEM.

Prístroj je miniaturizovaným mimotelovým obehom, v ktorom cirkuluje okysličená krv. Tá je okysličovaná pomocou oxygenerátora, a srdce tak môže zásobovať. Profesor Netuka však upozornil, že nechce pôvodný druh transportu nahradiť vo všetkých prípadoch.

Darkyňa zo Slovenska 

Koncom minulého roka bolo v nemocnici v pražskej štvrti Motol transplantované srdce zmienenému päťročnému dievčatku, ktorému ho poskytla darkyňa zo Slovenska. Nachádzalo sa na dlhom zozname pacientov, ktorí v Česku čakajú na nové srdce, informoval portál idnes.cz.

​Pri pôvodnej metóde studenej ischémie by srdce cestu v sanitke zrejme nevydržalo. Nový prístroj umožnil prepraviť srdce letecky a dievčatko absolvovalo úspešnú transplantáciu.

Náročná operácia v Motole trvala niekoľko hodín. „Po celých štrnástich hodinách od operácie bolo jasné, že všetko dopadlo dobre a nové srdce zachránilo dievčaťu život,“ citoval portál idnes.cz slová Miroslava Koňaříka, vedúceho programu ex vivo perfúzie srdca v IKEM.

Vďaka tomuto prístroju sa podarilo transplantovať srdce už siedmim ľuďom, uviedla v stredu Vendula Pizingerová, prezidentka českého Nadačného fondu Kvapka nádeje. Tento fond už 18 rokov spolupracuje s firmou Shell, ktorá poskytla peniaze na nákup prístroja, dodali novinky.cz.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 17:35