„Sexuálny styk by mal za každých okolností prebiehať dobrovoľne. Požiadavka, aby v daných prípadoch došlo k 'donúteniu', čo podľa výkladových komentárov k Trestnému zákonu predpokladá vynakladanie aktívneho odporu, nie je správna, keďže každá obeť reaguje na stresovú situáciu inak,” argumentuje rezort spravodlivosti.
Sexuálny styk musí byť dobrovoľný
V novele navrhuje spojiť trestné činy znásilnenia a sexuálneho násilia do spoločného ustanovenia. Podľa ministerstva sa nejaví ako správna ani požiadavka, aby pre trestnosť takéhoto konania bolo nevyhnutné použiť násilie alebo jeho bezprostrednú hrozbu.
„Napríklad pri nerovnosti postavení páchateľa a obete či už z dôvodu nerovného postavenia žien a mužov alebo z dôvodu inej pozície autority, napríklad zamestnávateľa, môže byť buď bezprostredná hrozba rôzne vnímaná obeťou a páchateľom alebo ani nemusí existovať a napriek tomu dôjde k sexuálnemu násiliu,” podotklo.
Navrhované zmeny víta občianske združenie (OZ) Žena v tiesni, ktoré sa venuje obetiam sexuálneho násilia. Tiež zdôrazňuje, že sexuálny styk by mal byť za každých okolností dobrovoľný. „Definovanie trestného činu znásilnenia, ako je v súčasnosti v Trestnom zákone, vyžadujúce priame násilie alebo hrozbu bezprostredného násilia, nie je v súlade s touto požiadavkou,” podotkla Barbora Ševčíková z OZ Žena v tiesni.
Trestná sadzba sa navrhuje od troch do ôsmich rokov. „Vyššia trestná sadzba v prípade skutočného použitia násilia, jeho hrozby alebo v prípade využitia bezbrannosti obete zostane zachovaná a oproti súčasnému nastaveniu nedochádza k zmene,” dodalo ministerstvo s tým, že v tomto prípade by išlo o päť- až desaťročný trest.