Pexels.com/Tima Miroshnichenko
StoryEditor

Obvinili ho z pokusu o znásilnenie. Teraz musí všetkým ženám v dedine prať a žehliť oblečenie

TASR23.09.2021., 14:58h
Takéto rozhodnutie súdu by mu pravdepodobne ani vo sne nenapadlo. Približne 2000 ženám bude poskytovať polročné bezplatné služby.
Lajkuj Brainee.sk na

Inda obvineného z pokusu o znásilnenie prepustili v stredu na kauciu pod podmienkou, že všetkým ženám vo svojej dedine bude šesť mesiacov prať a žehliť oblečenie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.  

Ženy sú spokojné 

Podľa nariadenia súdu bude musieť 20-ročný Lálan Kumár kúpiť prací prostriedok a ďalšie položky potrebné na poskytnutie polročných bezplatných služieb práčovne približne 2000 ženám v obci Madžhor v severoindickom zväzovom štáte Bihár. 

Kumára, ktorý si na živobytie zarába praním oblečenia, zatkli v apríli pre viaceré obvinenia vrátane pokusu o znásilnenie, povedal príslušník miestnej polície. 

Termín pojednávania nebol vytýčený. „Všetky ženy v dedine sú s rozhodnutím súdu spokojné,“ uviedla Násima Chatúnová, ktorá stojí na čele tamojšej obecnej rady. Podľa nej ide o „historický“ krok, ktorý posilní rešpekt k ženám. 

Aj naďalej dochádza k páchaniu trestných činov 

Podľa žien v dedine malo súdne nariadenie pozitívny vplyv tým, že sa násilie páchané na ženách stalo v ich komunite predmetom diskusie.

Zásadným zlomom pre vnímanie fenoménu násilia páchaného na ženách v Indii bol prípad z roku 2012, keď v Naí Dillí skupina mužov brutálne znásilnila jednu mladú ženu cestujúcu v autobuse. India v nadväznosti na tento čin schválila nové zákony proti sexuálnemu násiliu vrátane trestu smrti za znásilnenie v určitých prípadoch.

Napriek prísnym zákonom však dochádza naďalej k páchaniu takýchto trestných činov. Na subkontinente bolo v roku 2020 hlásených viac ako 28-tisíc znásilnení.

Foto: Ilustračné 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. august 2022 11:41