
Magdalena Nulíčková na svojom Instagramovom profile @bezhormonu otvorene diskutuje o témach ako menštruácia, ženské telo, hormonálna antikoncepcia či sex. Snaží sa búrať mýty a vytvára tým bezpečný priestor pre mladé dievčatá, ktoré hľadajú radu alebo potrebujú objasniť témy, ktoré sú často považované za tabu.
V našom rozhovore sa dozvieš:
- aké sú najväčšie mýty o sexe
- či dokáže hormonálna antikoncepcia ovplyvniť plodnosť
- ako zmierniť bolestivú menštruáciu
- prečo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie nejde o skutočný cyklus
- či sa častým sexom a veľkým počtom partnerov ženský pohlavný orgán uvoľňuje
Myslíš, že v Česku a u nás na Slovensku sú tieto veci stále tabuizované a dostatočne sa o nich nehovorí?
Povedala by som, že je to už lepšie, ale stále si myslím, že je to tabu. Áno, vo verejnom priestore sa začína viac hovoriť o menštruácii, sebaláske a čiastočne aj o sexe. Ale väčšinou len z toho „pozitívneho hľadiska“.
Málokedy sa riešia témy ako znížené libido, rozdielna potreba sexu vo vzťahu a podobné problémy. Mnoho ľudí sa totiž hanbí priznať, že niečo nie je tak, ako by spoločnosť očakávala, že by malo byť. Napríklad to, že by sme predsa „mali“ mať sex toľkokrát do týždňa a podobne. Pritom žiadna univerzálna norma neexistuje.
Do rovnakej kategórie by som zaradila aj problémy v intímnych partiách – vysvetlenie, že výtok je normálny, čo by sa malo a nemalo robiť po sexe a množstvo ďalších tém, o ktorých sa stále hovorí len minimálne.
Kedy si sa začala zaujímať o témy ako sú sex, menštruácia či ženské telo?
Naozaj som sa o ne začala zaujímať až po vysadení hormonálnej antikoncepcie. V tom čase som mala okolo 21 rokov – áno, až tak neskoro mi to došlo. Dovtedy nás totiž nikto poriadne neučil, že by sme mali viac poznať svoje telo. V pätnástich som začala brať hormonálnu antikoncepciu, rovnako ako väčšina dievčat v mojom okolí a ďalej som to neriešila.
Našťastie som nikdy nemala problémy s menštruáciou ani s diskomfortom v intímnych partiách, takže som ani necítila potrebu sa tým viac zaoberať. Vtedy som to vnímala úplne inak ako dnes. Teraz ma mrzí, že som celé roky žila v nevedomosti a nemala ani len tušenie, čo v skutočnosti znamená mať cyklus. To isté platí aj o sexualite a ženskom tele. Nikto nás neviedol k tomu, aby sme sa lepšie spoznali, viac sa o sebe dozvedeli. A mňa ako pubertiačku ani len nenapadlo si tieto veci zisťovať.
Aké sú najväčšie mýty o sexe, ktorým ľudia stále veria?
Presne, ako som spomínala pri tých „normách“. Že sex by mal byť napríklad trikrát do týždňa, mal by trvať určitý počet minút, vždy by mal končiť orgazmom alebo že sex znamená len samotnú penetráciu.
Jedným je určite to, že sex počas menštruácie je nehygienický, no podľa teba tomu tak vôbec nie je…
Určite to nie je nehygienické. Pokiaľ sú dodržiavané základné hygienické návyky – teda že sa obaja pravidelne umývajú, nesiahajú do intímnych partií špinavými rukami a podobne – nie je sa čoho obávať.
Pri sexe počas menštruácie by som však odporúčala dbať na dostatočnú ochranu, najmä ak ide o styk s nestálym partnerom. Počas menštruácie je totiž krčok maternice viac otvorený, čo zvyšuje riziko, že sa do maternice dostane infekcia. Inak ale nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia – stačí len zobrať do postele uterák, aby sa niečo nezašpinilo a je to.
Aké sú najprirodzenejšie spôsoby ako zmierniť bolestivú menštruáciu?
Základom zdravého cyklu, a teda aj bezbolestnej menštruácie, je kvalitná strava, dostatok pohybu, spánku a redukcia stresu. Áno, to klasické „klišé kombo“, ale naozaj to funguje.
Dôležitý je tiež dostatočný príjem horčíka, vitamínu B6, železa a omega-3 mastných kyselín. Priamo počas menštruácie môže pomôcť teplo na podbrušku – ideálne sa zabaliť do deky s nahriatou fľašou. Úľavu môžu priniesť aj správne dychové cviky, relaxácia a jemné strečingové cvičenia, ktoré sú určené práve na zmiernenie menštruačných bolestí.
Odporúča sa cvičenie či plávanie počas menštruácie?
Počas menštruácie je dobré zamerať sa na pokojnejšie aktivity – jógu, rôzne preťahovanie alebo celkovo ľahké cvičenie. Je to však veľmi individuálne.
Ja napríklad počas menštruácie cítim viac sily a energie než tesne pred ňou a v silových tréningoch podávam skvelé výkony. Každé telo však funguje inak a preto je dôležité počúvať samú seba. Ak sa na to necítite, netreba sa do ničoho nútiť ani to prehnať. Dôležité je k svojmu telu pristupovať s rešpektom.
Často sa stretávam s tým, že kamarátky majú svoje dni v tom istom čase. Môže sa menštruácia synchronizovať medzi ženami, ktoré spolu trávia veľa času?
Keď som naposledy skúmala túto tému, nenašla som žiadny jednoznačný vedecký dôkaz, že by to tak naozaj fungovalo. Možno sa však mýlim a nejakú relevantnú štúdiu som mohla prehliadnuť. Každopádne, menštruačné cykly majú tendenciu kolísať, takže sa môže stať, že sa s niekým „synchronizujú“ – aj keď ide skôr o náhodu než o potvrdený biologický jav.
Je nutné mať menštruáciu každý mesiac, alebo je bezpečné ju vynechať. Napríklad cez hormonálnu antikoncepciu?
Ak žena neužíva hormóny a menštruáciu nemá pravidelnú, určite by to malo byť riešené. Môže ísť o nejaký hormonálny problém, pretože ak menštruácia chýba, často to znamená, že nedochádza k ovulácii. Ovulácia je kľúčová udalosť v cykle a bez nej hormóny nefungujú tak, ako by mali.
Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie (HAK) je to však iné. Pri HAK v skutočnosti nejde o pravú menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia umelých hormónov. Pri užívaní HAK neprebieha ovulácia a teda sa netvorí ani sliznica maternice ako pri prirodzenom cykle. Toto krvácanie bolo do režimu HAK pridané skôr preto, aby si ženy mysleli, že všetko funguje správne – že majú menštruáciu a všetko je v poriadku. Ak teda užívate HAK, môžete zvážiť užívanie hormonálnych piluliek kontinuálne. Všetko je však vždy najlepšie konzultovať s gynekológom.
Na svojom profile často ukazuješ pravú stránku hormonálnej antikoncepcie a to, že nie je riešením problémov. Prečo?
Ak má žena problematický cyklus – nepravidelný, bolestivý, silná menštruácia a podobne – tak je očividné, že existuje problém s prirodzenými hormónmi a tým pádom aj s prirodzeným cyklom. Hormonálna antikoncepcia v tomto prípade jednoducho vypne prirodzený cyklus a nahradí ho umelým. Podstata problému teda nie je vyriešená, len sa potlačí a naoko to môže vyzerať, že je všetko v poriadku. Riešené sú len symptómy.
Samozrejme, občas je potrebné utíšiť symptómy a to je úplne pochopiteľné. Napríklad pri endometrióze, kde sú počas menštruácie extrémne bolesti, môže HAK poskytnúť úľavu. Hormonálna antikoncepcia má svoje opodstatnenie, ale je dôležité si uvedomiť, že nič nevylieči. Po vysadení HAK sa často problémy s cyklom vracajú a tým pádom sa riešenie problému len odkladá.
Má užívanie antikoncepcie dlhodobý vplyv na plodnosť?
Hormonálna antikoncepcia by nemala byť považovaná za samotný zdroj problémov pri plodnosti. Mnoho ľudí má tendenciu hádzať všetky problémy na ňu, ale tu by som bola opatrná. Ako som už spomínala, hormonálna antikoncepcia skrýva problémy s prirodzeným cyklom.
Uvediem príklad. Žena začala užívať HAK v 17 rokoch kvôli nepravidelnej menštruácii, brala ju 12 rokov a potom vysadila, pretože sa rozhodla mať rodinu. Ale po polroku snaženia neotehotnela. A až po tomto čase začne pátrať po príčine a zistí, že nepravidelná menštruácia bola spôsobená syndrómom polycystických ovárií.
Takže než prejde všetkými vyšetreniami a než sa naučí pracovať so svojím cyklom, môže to trvať aj ďalšie dva roky, kým si svoje telo dá do poriadku. A potom by mohla mať tendenciu viniť HAK za problémy s plodnosťou, pričom tá problém s cyklom nezapríčinila, len ho prekryla a preto nebolo možné tieto problémy včas riešiť.
Myslím si, že veľa žien aj uvažuje nad jej vysadením, no bojí sa následkov, o ktorých mnohí strašia ako je vypadávanie vlasov, akné tam, kde predtým nebolo či menšie poprsie…
Áno, otázka „čo sa stane po vysadení“ je veľmi častá a bohužiaľ je to extrémne individuálne. Ak však ženy začínajú uvažovať o vysadení, pretože cítia, že HAK už pre ne nie je tou správnou voľbou, mám pre ne jednu dôležitú správu: Neodkladajte to. Nebojte sa začať pracovať so svojím cyklom prirodzene. Čím skôr začnete, tým skôr bude váš cyklus v poriadku.
A ak nie, aspoň budete presne vedieť, čo sa deje a nebudete len hádať. Ak plánujete mať deti, je lepšie upraviť cyklus už teraz, než čakať až na moment, keď sa rozhodnete, že chcete byť tehotné. Samozrejme, cyklus sa môže vrátiť úplne bez problémov a nemusíte mať žiadne ťažkosti – možno do mesiaca po vysadení otehotniete. Ale nie každá žena má to šťastie.
Môže byť ženský pohlavný orgán „voľnejší” po častom sexe, alebo je to len mýtus?
Tento mýtus je rozhodne nesprávny. Nezáleží na tom, či ide o pysky alebo vagínu – častý sex nemá za následok to, že by sa niečo „roztiahlo" alebo zmenilo. Veľkosť ženského pohlavného orgánu rozhodne neindikuje počet partnerov, ani frekvenciu sexu. To, čo sa môže meniť, je elasticita tkanív a to môže nastať napríklad po pôrode alebo s pribúdajúcim vekom.
Ako môžeme viesť lepšie diskusie o sexualite v rodinách a školách?
Myslím si, že kľúčové je, aby existovali kvalitné zdroje informácií, ku ktorým sa verejnosť môže dostať a ktoré im umožnia získať cenné a správne informácie. To, či sa medzi tieto zdroje radím aj ja, si netrúfam posúdiť. Každopádne, k informáciám pristupujem tak, že všetko konzultujem s odborníkmi a hľadám relevantné štúdie, ktoré používam na získanie správnych dát. Potom sa snažím tieto informácie predávať jednoducho, aby ich pochopil každý laik, pretože tieto materiály vytváram pre dievčatá, ktoré boli v podobnej situácii ako ja.
Ak sa v rodinách alebo školách začnú tieto témy otvárať, je nevyhnutné vytvoriť bezpečný priestor, kde žiadna otázka nebude považovaná za nevhodnú. Kde sa používajú správne termíny bez vtipkovania a zbytočných zjednodušení, najmä pokiaľ ide o intimné partie. Samozrejme, že sa nejedná len o biologické a anatomické fakty, ale aj o vzťahy, osobné hranice, emócie a ďalšie témy, ktoré sú často opomínané.