Nová ministerka kultúry Martina Šimkovičová na pravidelnej báze ukazuje, ako vyzerá neodbornosť na najvyšších miestach slovenskej politiky. Bývalá hviezda televízneho spravodajstva a súčasná modla konšpirátorov a hoaxerov (jej profesnú cestu sme zmapovali v tomto článku) sa po novom pustila do LGBTI+ komunity.
Ako sme písali len nedávno, ministerka kultúry oznámila, že chce zastaviť podporu queer neziskoviek, ktoré sú jej vraj proti srsti. O všetko informovala na oficiálnom profile ministerstva kultúry. „LGBTI+ MIMOVLÁDKY UŽ OD MINISTERSTVA KULTÚRY NEDOSTANÚ ANI CENT. Mimovládka Saplinq a ho podobné, na peniazoch z rezortu kultúry už viac parazitovať nebudú. Pod mojím vedením to určite nedovolím,“ napísala ministerka.
Homofóbna anketa
Homofóbny útok z postu ministerstva, ktoré by naopak malo podporovať všetky komunity na Slovensku, si už dokonca všimli aj v zahraničí. Zrejme práve kvôli kritike tohto rozhodnutia sa pred niekoľkými hodinami na oficiálnom facebookovom profile ministerstva kultúry objavil ďalší bizarný príspevok.
„OBNOVA PAMIATOK, PODPORA UMELCOV, ALEBO DRAG QUEER FESTIVAL PRE DETI – VYJADRITE SVOJ NÁZOR,“ začína príspevok. Využitie verejných financií si zaslúži vecnú a konštruktívnu diskusiu, uvádza ministerka kultúry. „Každý projekt, ktorý chce od štátu podporu, musí mať jasnú víziu, čo chce dať obyvateľom Slovenska, aký je jeho účel a prínos pre celú spoločnosť. Stopka pre projekty LGBTI+ komunity vybičovala emócie a spustila vlnu negatívnych reakcií.“
Ako sa píše ďalej, ministerka chce dať priestor verejnosti vyjadriť svoj názor na prerozdelenie financií z rezortu kultúry. Okrem toho pripomína, že je všeobecne známe, že peniaze pre kultúru sú dlhodobo poddimenzované, a preto je potrebné citlivo zvážiť, aké projekty rezort podporí. Až do tohto momentu je s príspevkom všetko v poriadku.
Následne však Šimkovičová tasí homofóbnu formuláciu ako z učebnice. Ľudia totiž majú argumentovať, či sú za obnovu pamiatok, zachovanie kultúrneho dedičstva a podporu umeleckej obce, alebo „podporu LGBTI+ akcií, kde sa maloleté deti majú učiť ako sa predvádzať na sexuálnej šou, dúhových pride-ov, kde sa polonahí ľudia predvádzajú na námestiach.“
Okrem toho uverejnila koláž fotografií s ľuďmi tancujúcimi v krojoch, historickou budovou SND (uzavretou pre havarijný stav) a zábery s pridu a bozkávajúcim sa párom. Šimkovičová sa tak opäť snaží len vyvolať negatívne reakcie, no zrejme si stále neuvedomuje, že ľudia sledujúci Ministerstvo kultúry a fan klub TV Slovan sú dve úplne odlišné skupiny.
Podpory sa nedočkala
A je to vidieť najmä na komentároch, kde sa ministerka podpory vôbec nedočkala. „Toto je žart, či..?“ pýta sa profil satirickej stránky Liga vyplatlaných. Reaguje aj známe združenie Čierne diery: „Tak napríklad my ako združenie, ktoré sa venuje záchrane pamiatok, nestojíme o vašu podporu a vyjadrujeme ju LGBTI+ akciám. Čauko!“
„Ja by som dala inú anketu. Pani ministerka je: A) Úplne mimo a mala by odstúpiť B)Nenávistná, nevzdelaná, pomstychtivá žena,“ píše sa v ďalšom príspevku.
„Pani ministerka, toto, čo tu predvádzate s oficiálnou stránkou inštitúcie, je absolútne otrasné. Vy sa ani len neviete hanbiť za tie hanebnosti, ktoré šírite a znásilňujete na to aj komunikačné kanály Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Ale jedno je jasné - Vy ste tu dočasne a kultúrnu obec sa Vám Vašimi homofóbnymi názormi a zlobou zlomiť nepodarí. Dočasne ste tam, pani mini-sterka, dočasne,“ reagovala zase poslankyňa za Progresívne Slovensko Dana Kleinert.
„Nahlasujem tento príspevok za rozdúchavanie nenávisti. Nerozumiem, prečo si niekto, kto má viesť ministerstvo kultúry, myslí, že takéto zavádzajúce formulácie a rozoštvávanie verejnosti sú prípustné. Nie sú. Potrebujeme rozmanitosť v kultúre aj rozmanitosť kultúry v nás samých. Toto nie je o buď - alebo. Nezdá sa vám, že pestrosť krojov vlastne výborne hrá s prajdovou pestrosťou?“ odkazuje ministerke Jana Cviková z Ústavu svetovej literatúry SAV.
Aj ďalší komentujúci vyznávajú Šimkovičovú na odchod, odkazujú jej, že prerazila dno a niektorí spomínajú aj to, že ide o dokonalú pozvánku na protesty, ktoré sa pravidelne konajú v slovenských mestách.