Konšpirační teoretici svoju zoznamku zakladajú z dôvodu rastúcej nekompatibilnosti s mainstreamovou spoločnosťou. Najnovšia appka vznikla v Nemecku - schwurbeltreff.de - a za prvé tri týždne si získala niečo cez 1500 ľudí. Za projektom stojí Michael Bründel, prominentná postava nemeckej scény bojujúca proti blokovaniu konšpiračných teórií.
Každý máme niekedy svoju chvíľku, keď sme na zoznamke viac povrchnejší a ľudí selektujeme podľa výšky, váhy, veku a tak ďalej. Na konšpirátorskej appke však nájdeš popri hobby obľúbených filmoch a svetovej kuchyne aj kategórie, v ktoré konšpiračné teórie veríš.
Môžeš si tak zaklikať, či si viac na QAnon, Nový svetový rád či koronavírus a vakcíny (môžeš dať ostatným najavo aj koľko vakcín máš za sebou). Nových členov sa zoznamka pýta, aby uviedli, odtiaľ čerpajú svoje informácie a aby objasnili, kde vidia svet o 20 rokov.
Názov tohto webu je odvedený od znevažujúcého nemeckého výrazu pre konšpiračných teoretikov (ľudí, ktorí hovoria bludy). Bründel, ktorý sa štylizoval ako „Kapitán budúcnosti“, nosil aj ochrannú žltú čiapku a masku na oči, a bol od začiatku pandémie stálicou na takzvaných „Pochodoch slobody“.
Na úvodnej stránke webu je Bründel zobrazený v alobalovom klobúku prepojenom sieťou elektrických iskier so ženou nosiacou staniolový klobúk, ktorej laptop zdobia nálepky s UFO, výzvou „Free Julian Assange“ a fotkou lietadla, ktoré narazilo do Svetového obchodného centra.
Bründel pre magazín Vice povedal, že pandémia rozdelila svet „na dva tábory: na tých, ktorí v zásade veria mainstreamovým médiám a politikom, a na tých, ktorí používajú alternatívne médiá a vidia a hodnotia mnohé veci úplne inak“. Bründel sa tiež vyjadril, že vidí konšpiračných teoretikov a mainstream ako v podstate nezlučiteľné, a preto sú potrebné špeiciálne zoznamky.
Zakladateľ appky pre konšpirátorov v rozhovore pre Vice zvýraznil aj to, prečo si tieto dva tábory nikdy nebudú rozumieť, svoju teóriu podložil vakcínami. Spomenul mýtus, že očkovaní ľudia predstavujú hrozbu pre nezaočkovaných, problém vidí v spike proteínoch.
Nicholas Potter, výskumník nadácie Amadeu Antonio Foundation, skupiny zameranej na boj proti extrémizmu v Berlíne, pre Vice povedal, že ideológia sprisahania môže „odcudziť ľudí od ich sociálneho prostredia, pretože priatelia a rodina odmietajú akceptovať ich čoraz divokejšie tvrdenia o chemtrails, 5G a čipov pri očkovaní.“
Odborník sa taktiež vyjadril, že takáto zoznamka nie je prvá svojho druhu. Jedna bola spustená aj vo Švajčiarsku, a to špeciálne len pre anti-vaxerov ešte počas pandémie. Tieto zoznamky len pokračujú v trende čoraz väčšej radikalizácie medzi konšpirátormi a odcudzovaniu sa majoritnej spoločnosti.
Bizár nekončí len pri zoznamkách. Konšpirační teoretici si zakladajú dokonca aj weby zamerané na hľadanie práce medzi nezaočkovanými; taktiež je tu aj snaha o vytvorenie svetovej infraštruktúry, ktorá by mala zaisťovať dodávku krvi od nezaočkovaných darcov.