Slovenskí politici na FacebookuBrainee x Canva, Facebook, TASR
StoryEditor

Slovenskí politici na Facebooku. Jednotka v sledovateľoch je prezidentka, najviac príspevkov si za minulý rok platil smerák

TASR02.01.2023., 14:00h

Slovenskí politici dominujú sociálnej sieti Facebook. Kto je na tejto komunikačnej platforme absolútnym lídrom a kto si svoj vplyv kupuje najviac?

Lajkuj Brainee.sk na

Najviac sledovateľov na sociálnej sieti si aj v roku 2022 udržala prezidentka Zuzana Čaputová. Jej oficiálna stránka má takmer 371-tisíc sledovateľov. Oproti minulému roku získala takmer 34-tisíc nových. Vyplýva to z analýzy profilov a stránok politikov na sociálnej sieti, ktorú vypracovala Fakulta masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave.

Druhý najväčší počet sledovateľov má stránka Petra Pellegriniho (315-tisíc). Na treťom mieste je profil Igora Matoviča (271-tisíc). Najviac sledovateľov (37 400) pribudlo vlani stránke Róberta Fica, stránke Zuzany Čaputovej, pokles v tejto kategórii zaznamenali profil Matoviča (mínus 8 176) a stránka Borisa Kollára (1 559).

image

Slováci na TikToku. Títo influenceri sú na populárnej platforme absolútnymi lídrami

Najviac príspevkov mala Remišová

Najväčší počet príspevkov (680) publikovala stránka Veroniky Remišovej. Za ňou nasleduje stránka Pellegriniho (660) a stránka Eduarda Hegera (585). „Najviac komentované a zdieľané boli príspevky na stránke Fica. Za nimi nasledujú príspevky na stránke Pellegriniho a Hegera v prípade počtu komentárov a Čaputovej v prípade počtu zdieľaní,” konštatujú spracovatelia z FMK.

Najväčší počet interakcií (kliknutí na príspevok, komentovaní, zdieľaní alebo označení „like”) mali príspevky na profile Fica. Spolu dosiahli viac ako päť miliónov. Za nimi nasledujú príspevky na stránke prezidentky Čaputovej a Pellegriniho.

image

Zuzana Čaputová

TASR/Jakub Kotian

Počet interakcií zvyšujú platené príspevky, ktoré sa cielene zobrazujú užívateľom podľa zadaných parametrov ako vek, pohlavie, región a podobne. Stránky Fica a Pellegriniho využívali aj túto možnosť. Stránka prezidentky nemala v tomto ani v predchádzajúcich rokoch žiadne platené príspevky.

Fico platil za stovky príspevkov

Najviac platených príspevkov publikovala stránka Fica. V roku 2022 mala aktívnych celkovo 260. Pellegriniho stránka mala v roku 2022 aktívnych 110 kampaní. Medzi lídrami koaličných strán mala najviac platených príspevkov stránka Remišovej (69).

image

Prieskum dôveryhodnosti jasne ovládol Peter Pellegrini. Matovič je na úplnom dne, nedôveruje mu až 91 % ľudí

Stránka Hegera publikovala iba jeden platený príspevok, stránky Kollára a Richarda Sulíka nepublikovali vlani žiadny. Pre porovnanie, v roku 2020 publikovala stránka Kollára 11 platených príspevkov a stránka Sulíka 60.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. jún 2024 19:15