Sociálna sieť BeReal.Brainee X Canva/
StoryEditor

Vyskúšali sme si sociálnu sieť BeReal. Máš dve minúty na autentický záber, na skrášľovacie filtre zabudni

Nikola Michalkova23.08.2022., 17:00h

Svet obletela nová aplikácia BeReal. Používatelia zdieľajú fotky toho, čo práve robia, ale háčik je v tom, že na to majú len dve minúty. Aplikáciu sme si vyskúšali aj my.

Lajkuj Brainee.sk na

BeReal je sociálna sieť určená na zdieľanie fotografií. Funguje na princípe pridávania toho, čo práve ľudia po celom svete robia. Jedenkrát denne dostaneš z aplikácie upozornenie, aby si pridal to, čo práve robíš. A aplikácia sa s tebou naozaj nemazná.

Populárna po celom svete

V poslednom období sa BeReal stala obľúbenou sociálnou sieťou, na ktorej ľudia po celom svete zdieľajú svoje fotografie. Založil ju Alexis Barreyat v decembri 2019. Cieľom aplikácie je ukázať používateľov takých, akí sú, bez akéhokoľvek prikrášľovania. 

image

TikTok rovná sa smrť #2. Pozreli sme sa na ďalšie mrazivé a tragické úmrtia svetovo známych influencerov

Aplikácia funguje na princípe upozornenia, ktoré ti príde kedykoľvek v priebehu dňa. Upozornenie hovorí: „Time to BeReal“. Následne sa ti otvorí fotoaparát s dvojminútovým časovačom. „Cieľom je zachytiť autentický, nefiltrovaný moment života používateľa,“ uvádza sa na portáli Sprout Social. Fotka sa dá pridať iba vtedy, keď príde upozornenie. To má slúžiť na to, aby ľudia na tejto sociálnej sieti netrávili príliš veľa času. 

Aplikácia je určená všetkým, ktorí sú unavení z falošnej reality Instagramu, kde influenceri ukazujú seba s použitím filtrov a prikrášľovania. Slúži na zachytávanie autentických záberov bez vymožeností, ktoré napríklad ponúka konkurenčný Instagram.

image

BeReal je aplikácia na zdieľanie autentických záberov bez skrášľovacích efektov.

Screenshot/

Zákernosti aplikácie

Hneď po prihlásení sa nám spustil fotoaparát s odpočítavaním dvoch minút. Aj napriek tomu, že si nastavíš zadnú kameru, po odfotení sa v ľavom hornom rohu celkom nečakane objaví selfie fotka tak, ako vyzeráš, keď fotíš záber pred sebou. To je celkom šok. Ak nestihneš dvojminútový časovač, pri tvojej fotke bude uvedené, o koľko neskôr si fotku uverejnil. Okrem toho sa zverejní aj údaj, koľkokrát si fotografiu fotil znova v prípade, že sa ti tá prvá nepozdáva. 

Pre niektorých používateľov to môže byť nátlak a, samozrejme, nekomfortná situácia, keďže aplikácia ti po prihlásení nedá žiadnu možnosť nahliadnuť, ako sa používa a čo zverejňujú iní ľudia. Pre tých, ktorí nechcú svoje fotografie zverejniť pre celý svet, je tu možnosť publikovať fotky len pre ľudí, ktorých si pridáš do priateľov.

Ak nemáš pridaných priateľov, fotografiu budeš vidieť len ty. Táto možnosť rozhodne uľahčí život používateľom, ktorí sa prihlásia prvýkrát. Alebo je tu starý dobrý trik prelepenia prednej kamery. Aplikácia sa používa jednoducho a nečaká ťa tam nič viac ako tvoj profil a nástenka, kde si môžeš prezerať ľudí po celom svete. 

Autentické fotografie

Po tom, ako zverejníš svoju prvú fotografiu, môžeš sa dostať do sekcie Discovery, kde sa ti zobrazia fotky ľudí po celom svete. Budeš mať tak šancu vidieť, čo robí dievča zo Singapuru či ktokoľvek z akéhokoľvek iného kúta sveta. 

image

Jedenie výkalov či fyzické ubližovanie. Žilinka dal preveriť kontroverznú aplikáciu Sulíkovho syna

Nenájdeš tu žiadne filtre či skrášľovacie možnosti. Všetko to funguje na báze prirodzenosti, vďaka čomu aplikácia dostala svoj názov. Upozornenie ti môže prísť kedykoľvek v priebehu dňa a ak nechceš mať pri fotke zverejnené, koľko meškáš, pripravený buď vždy. Alebo si zalep prednú kameru a odfoť len to, čo práve vidíš pred sebou – je to na tebe. 

Ľudia však aplikáciu naozaj neklamú. Nájdeš tam selfie ľudí, ktorí vyzerajú autenticky pri fotení toho, čo majú pred sebou. Veľké plus je, že takto ťa neklamú skrášľovacie filtre a máš šancu vidieť reálnych ľudí tak, akí naozaj sú. Okrem toho aplikácia umožňuje aj reagovať na fotografie vlastnou selfie. Čo je trochu mätúce je ikonka tejto reakcie. Je totiž vo forme smajlíka, čo môže vyvolať dojem, že reakcia bude spočívať v posielaní emoji, ako je tomu napríklad na Instagrame.

Zábava s priateľmi

Aplikáciu si môžeš stiahnuť spolu so svojimi priateľmi a navzájom si raz denne publikovať fotky, ako práve vyzeráš a čo robíš. Je to perfektný spôsob, ak sú tvoji priatelia odcestovaní alebo nebývajú blízko teba. Alebo ak sa chcete zabaviť či vymyslieť si navzájom výzvy. 

Dojmy z aplikácie

Na aplikácii sa dajú nájsť pozitíva aj negatíva. Nepríjemný pre veľa ľudí môže byť prvotný šok po prihlásení, keď musia hneď odfotiť čo robia a uvidieť tak seba, ako vyzerajú pri fotení toho, čo práve robia. Navyše, pri fotení človek nemá absolútne žiadnu predstavu o tom, ako vyzerá na prednej kamere, keďže fotoaparát fotí len zadnou kamerou.

Aj napriek tomu, že z toho ako výsledok môžu vzniknúť vtipné momenty, niektorí ľudia tento spôsob fotografovania nemusia považovať za svoju šálku kávy. Samozrejme, nemusíme fotografie zverejňovať celému svetu, čo je veľká výhoda. Avšak viacerým ľuďom môže byť táto aplikácia nie príliš po chuti, čo je pochopiteľné. 

Zisťujeme, že je skutočne obľúbená pre ľudí po celom svete. Videli sme neupravené selfie ľudí, ktorí sa aplikáciu rozhodli používať. Názov zodpovedá realite, pretože sme nenašli žiadne možnosti, ako si vyretušovať pleť, namaľovať oči či dodať make-up. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 06:43