Vašo PatejdlFB/Elán
StoryEditor

Veľká strata pre slovenskú hudobnú scénu. Vo veku 68 rokov zomrel člen Elánu Vašo Patejdl

Miroslav Kamody19.08.2023., 11:18h

Zomrel hudobník Vašo Patejdl. Potvrdila to skupina Elán na sociálnej sieti.

Lajkuj Brainee.sk na

„S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že dnes 19. augusta 2023 v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek,  náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne, pán VAŠO PATEJDL,” napísala skupina na sociálnej sieti.

Patejdl bol skladateľ, aranžér, spevák a hráč na klávesové nástroje. Bol jedným zo zakladateľov skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy. Na konci roku 1984 z kapely odišiel. Za svoju umeleckú tvorbu získal viacero ocenení.

Celebrity reagujú

Dlhoročný člen skupiny Elán, gitarista, spevák a skladateľ Ján Baláž hľadal veľmi ťažko slová a preto si v rozhovore pre TASR pomohol parafrázou prvých slov z kultovej piesne tejto legendárnej skupiny Voda, čo má drží nad vodou: ´Keby bolo niečo, čo sa ti dá zniesť´.

„Ešte včera podvečer som s ním telefonoval, takže som vedel, že je veľmi zle. Nebol to teda ´blesk z jasného neba´, ale aj tak som z toho hrozne smutný a rozčarovaný. Je to smutné a nespravodlivé, lebo to bol veľmi dobrý človek,” povedal Ján Baláž.

image

Ján Baláž a Jožo Ráž

Samuel Vanko

Elánista Ján Baláž poznal Vaša Patejdla od detstva: „Spoznal som ho už predtým, keď sme spolu ešte nehrali. Prežil som s ním celý život, prežili sme toho strašne veľa, my sme žili spolu naplno desaťročia.” Spolu s Vašom Patejdlom boli obaja členmi skvelej hudobnej rodiny. „Rodina je, žiaľ, teraz rozdelená. Jeden bude hore, my ešte tu, však nás počká,” dodal Baláž.

Českú spevácku legendu Helenu Vondráčkovú správa o úmrtí hudobníka, skladateľa a speváka Vaša Patejdla veľmi zarmútila a je z nej šokovaná.

„Viem to od rána a som strašne smutná. Skutočne to bola šokujúca správa. Je mi to strašne ľúto, pretože odišiel človek, ktorého sme milovali všetci a vážili sme si ho. Bol to výborný muzikant, aranžér, spevák, skladateľ a kamarát. Ani nie pred mesiacom som s ním bola v Přerove na tenisovom turnaji. Viem, že mal zdravotné problémy, ale vôbec by mi nenapadlo, že by to takto dopadlo,” uviedla Vondráčková.

image

Helena Vondráčková 

Instagram/lusietplife/

Hudobník Vašo Patejdl urobil veľa pre slovenskú a českú kultúru. Skonštatovala to speváčka Beáta Dubasová, pre ktorú Patejdl v marci zložil pieseň Pierko pravdy k jej 60. narodeninám.

„Som v šoku, nenachádzam slov, naposledy sme sa stretli pri nakrúcaní programu Záhady tela. Nahrávanie pesničky Pierko pravdy v marci bola naša posledná spolupráca. Pre mňa to bol človek, ktorý mi urobil nádherný život, zložil mi všetky moje hity,” uviedla Dubasová pre TASR.

image

Beáta Dubasová

Katarína Kincelová/

Hudobník Vašo Patejdl bol kombináciou umeleckej geniality, pracovitosti a produktivity. V reakcii na jeho úmrtie to pre TASR uviedol hudobný publicista a producent Juraj Čurný.

„Vašo predstavoval neuveriteľnú kombináciu umeleckej geniality, pracovitosti, produktivity, navyše skombinované so slušnosťou a nehraným gentlemanstvom. Vďaka tomu po sebe zanechal stovky skvelých pesničiek a melódií, desiatky albumov, ako aj spomienok na koncerty, filmy či muzikály, ktorých bol súčasťou,” uviedol Čurný.

Ako dodal, v histórii modernej slovenskej hudby podľa neho neexistuje skladateľ s bohatším a rôznorodejším portfóliom interpretov, pre ktorých skomponoval skladby premenené na „nadgeneračné” hity.

„Mala som 17 a on bol hviezda. V deň narodenín mal koncert v Pezinku. A zahral mi k nim pesničku. Ďalšiu už nezahrá,” spomína si na Patejdla prezidentka. Na sociálnej sieti zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť jeho rodine, priateľom a blízkym.

„Pri jeho pesničkách sme prežívali prvé lásky, ako Fontána pre Zuzanu. A ďalej nás neodmysliteľne sprevádzal snáď celým životom. S Vašom každému z nás odchádza kus detstva, kus života, člen rodiny, priateľ, kolega...,” napísal predseda parlamentu. Patejdla popísal ako výnimočný talent a skvelého človeka.

Kto bol Vašo Patejdl

Patejdl sa narodil v Karlových Varoch 10. októbra 1954. Mal päť rokov, keď sa rodina Patejdlovcov presťahovala do Bratislavy. V škole patril medzi dobrých žiakov, bavili ho prírodovedné predmety a samozrejme aj hudba. Rodičia trvali na tom, aby sa dobre učil.

To bola neskôr aj podmienka, keď začal s prvou kapelou ešte na Základnej škole na Jelenej. Prvá kapela sa mu rozpadla, tak oslovil Joža Ráža, s ktorým spolu chodili na klavír. On potom zohnal Ďura Farkaša a ten zase Zdena Baláža.

Patejdl začínal ako gitarista. Vtedy počúvali Beatles, Rolling Stones a podobné kapely, kde všetci hrali na gitary. Neskôr, keď prišiel na scénu Rick Wakeman a podobní muzikanti, ktorí presadili klávesy, začal byť aj klavír v kapele zaujímavejší. Skúšali v železničiarskom Závodnom klube Valčík, aj prvé vystúpenie odohrali pre bratislavských strojvodcov v apríli 1970.

V ďalších rokoch skúšali, hrali do tanca v stredoškolských a vysokoškolských kluboch. Hrali v Bulharsku a Švédsku, aby si zarobili na kvalitnú zvukovú aparatúru. Popri hraní vyštudoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení.

Patejdl bol jednou z vedúcich osobností skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy - Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3 a Hodina slovenčiny. Na konci roku 1984 z Elánu odišiel. V roku 1985 získal striebornú Bratislavskú lýru za pesničku Chlapčenský úsmev.

image

Český slávik 2022, Vašo Patejdl.

Archiv Mafra

Zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu. V roku 1986 vydal prvý sólový album Chlapčenský úsmev. Rok nato získal zlatú lýru za pesničku Umenie žiť, vydal druhý album Lov na city. V roku 1989 vydal tretí album Mon amour. Produkoval album Beáty Dubasovej, napísal hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu 2. V roku 1996 obnovil spoluprácu so skupinou Elán. Rok nato vydal album Spovedaj ma zo spomienok.

Zložil viacero piesní pre iných interpretov, pre slovenskú filmovú komédiu Mŕtvola musí zomrieť titulnú pesničku Svitá, pre film Cinka Panna zložil skladbu Voľnosť, ktorú naspieval Karel Gott. V roku 2014 vydal Karel Gott album S pomocí přátel. Jednu z pesničiek s názvom Chci tě mu zložili Vašo Patejdl s textárom Ľubošom Zemanom. Troma pesničkami autorsky prispel na nový album skupiny Elán Najvyšší čas, ktorý skupina vydá v závere októbra.

Úspešný bol ako autor na muzikálovom poli. V Slovenskom národnom divadle mal 3. mája 1991 premiéru muzikál Snehulienka a sedem pretekárov, texty napísal Boris Filan. Skomponoval hudbu k muzikálu Adam Šangala a muzikálu Jack Rozparovač v pražskom divadle Kalich. Muzikál Rozparovač hrali aj v kórejskom Soule či japonskom Tokiu.

V bratislavskom divadle Nová scéna mal 10. októbra 2008 premiéru slovenský muzikál s jeho autorskými pesničkami Fontána pre Zuzanu. Ďalší muzikál Ôsmy svetadiel mal premiéru v tomto divadle 29. októbra 2011.

Patejdl zložil hudbu k muzikálu Tisícročná včela, ktorý mal premiéru 15. novembra 2013 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V Brne mal 17. mája 2014 premiéru muzikál Don Juan, ku ktorému rovnako zložil hudbu. Jedným z posledných z jeho pera bol muzikál Alenka v kraji zázraků, ktorý mal premiéru 22. septembra 2016 v pražskom Divadle Hybernia.

V júli 2022 po dvoch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou, sa na letisku v Holíči uskutočnil open air festival Cibula Fest. Na festivale si prvý sólo koncert odkrútil Patejdl. Ešte v marci tohto roku zložil pre speváčku Beátu Dubasovú pri príležitosti jej 60. narodenín úspešnú pesničku Pierko pravdy.

V máji zase ožil legendárny príbeh Fontána pre Zuzanu takmer po 40 rokoch od premiéry prvého filmu kultovej trilógie Dušana Rapoša. Príbeh lásky Zuzany a Olina pripomenul scénický muzikál práve s megahitmi Patejdla.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/hudba, menuAlias = hudba, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. september 2023 06:37