Na mieste, ktoré sa nachádza v blízkosti obce Nupaky, boli počas výstavby plánovanej cesty zastavené práce po tom, ako pracovníci narazili na stopy po archeologických nálezoch. Po dôkladnom preskúmaní odborníkmi z Archeologického ústavu Českej akadémie vied sa ukázalo, že na tomto mieste sa nachádzajú pozostatky až troch rôznych osídlení, ktoré pokrývajú rôzne obdobia: neolit, starší Hallstatt a stredovek.
Nález zahŕňa desiatky tisíc artefaktov, medzi ktorými sa nachádzajú stĺpovité štruktúry, 10 polozemnicových domov a hlboké jamy súvisiace so zlatohľadaním. Tieto nálezy poskytujú cenné informácie o živote ľudí v týchto dávnych obdobiach.
Neolitické osídlenie pred 7 000 rokmi
Výskum na mieste začal odhalením osem dlhých stĺpovitých štruktúr datovaných do druhej polovice 6. tisícročia pred naším letopočtom, teda do neskorého neolitu. Tento 7 000 rokov starý osídlený priestor svedčí o prítomnosti ľudí v oblasti dnešnej Českej republiky v dávnych dobách.
Podľa Moniky Psohlavcovej, vedúcej výskumu z Archeologického ústavu Českej akadémie vied, výskum ukázal, že v tejto oblasti sa nachádzali sklady, odpadové jamy a dielne na spracovanie kameňa. „Nájdené kamenné sekery, polotovary, škrabky a neúspešné výrobky dokladajú prítomnosť miestnej dielne na spracovanie lešteného kameňa,“ vysvetlila Psohlavcová.
Prepojenie s antickým svetom a prítomnosť elitných vrstiev
Osídlenie pokračovalo aj v období Hallstattu a začiatku La Tène, približne v 5. storočí pred naším letopočtom. Na mieste boli objavené pozostatky dediny s desiatimi polozemnicovými domami, čo naznačuje, že obyvatelia tejto osady obývali domy, ktoré boli čiastočne zasunuté do zeme. Objavené nálezy zahŕňajú kuchynské náčinie, jemnú keramiku so zaujímavými ozdobnými pečiatkami, dôkazy o spracovaní kovov a sklenené perly. Zaujímavým objavom je aj časť nádoby – kylický pohár – ktorý pochádza z oblasti Jadranu, čo naznačuje kontakt tejto osady s regiónom Stredozemného mora. Významné sú aj bronzové ozdoby na koňoch, ktoré poukazujú na prítomnosť vyššej spoločenskej vrstvy v tejto osade.
Zlaté bane a stredoveké osídlenie
V rámci výskumu sa našli aj kruhové jamy z 13. storočia, ktoré podľa expertov naznačujú ťažbu zlata, ktorá sa v tejto oblasti vyskytovala v období stredoveku. Tento nález je obzvlášť zaujímavý vzhľadom na to, že sa osídlenie nachádza v blízkosti stredovekých zlatých baní v Českej republike.
Výskum pokračuje
Archeologický výskum na tomto mieste pokračuje, pretože sa tu našli artefakty z troch rôznych historických období. Plánovaná cesta pre D1 (úsek Běchovice) prechádza cez územie, ktoré bolo osídlené už v praveku, a preto je potrebné, aby sa pred pokračovaním výstavby uskutočnil ďalší výskum, aby sa zachovalo kultúrne dedičstvo tejto oblasti.
Objav v Českej republike ukazuje, aké významné môže byť aj moderné stavebníctvo pre pochopenie našich dávnych dejín. Tento objav je dôkazom, že pod povrchom sa skrývajú stopy našich predkov, ktoré nám môžu odhaliť mnohé tajomstvá o tom, ako žili, pracovali a komunikovali ľudia dávnych čias.