Roky ho používali mileniáli na sociálnych sieťach. Pojem „hangry“ sa natoľko uchytil, že v roku 2018 bol pridaný do Oxfordského anglického slovníka, píše portál Mail Online. Teraz vedci tvrdia, že tento pojem je pravdivý. Zistili priame spojenie medzi hladom a našou emocionálnou pohodou.
Účastníkov požiadali, aby si päťkrát denne pomocou aplikácie zapisovali, ako sa cítili, keď boli hladní. Vedúca profesorka Viren Swami, psychologička z Anglia Ruskin University v Londýne povedala, že existuje len málo výskumov venujúcich sa hladu.
„Sledovaním ľudí v každodennom živote sme zistili, že hlad súvisí s úrovňou hnevu, podráždenosti a potešenia,“ dodala. Vysvetlila, že síce štúdia nepredkladá spôsoby, ako zmierniť negatívne emócie vyvolané hladom, ľudia budú aspoň vedieť rozoznať, že sa hnevajú kvôli pocitu hladu a nie pre ničo iné. Podľa Viren Swami by väčšie povedomie o hnevu z hladu mohlo znížiť negatívne následky tohto javu.
Ako vysvetľuje Mail Online, výskumníci sledovali 64 ľudí zo strednej Európy, ktorí zaznamenávali svoju úroveň hladu a rôzne miery emocionálnej pohody počas 21-dňového obdobia. Päťkrát denne hlásili hlad a svoje emócie v aplikácii na telefóne.
Na základe výsledkov sa zistili, že hlad bol spojený s 37 percentami rozptylu podráždenosti, 34 percent hnevu a 38 percent uspokojenia. Účinky boli značné, a to dokonca aj po zohľadnení faktorov ako vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti, stravovacích návykov a individuálnych osobnostných čŕt.
Pojem „hangry“ pochádza z roku 1956, keď sa objavil v psychoanalytickom časopise. Svoju popularitu si získal až nedávno. Napríklad v roku 2019 časopis BBC Good Food ho zaradil ako súčasť gastronomického slovníka.