Čo navštíviť na Slovensku?iDnes/Jan Hocek
StoryEditor

Na mnohé z nich zabúdame aj my. Zahraničný portál zostavil 10 slovenských destinácií, ktoré by si mal v lete navštíviť

iDnes.cz14.07.2023., 08:00h
Lajkuj Brainee.sk na

6. Navštívte slovenské skanzeny

Ľudová architektúra, remeslá a život ako sme ho poznali pred stáročiami – to všetko je možné vidieť a zažiť v niektorom zo slovenských skanzenov. Z tých známejších sa môžete vydať napríklad na severnú stranu Roháčov, do Zuberca, kde nájdete Múzeum oravskej dedine Zuberec-Brestová. Prehliadka tohto skanzenu, známeho z mnohých rozprávok, tak môže byť pekným doplnením výletu do Západných Tatier.

image

Gravitácia hore nohami. Na východnom Slovensku môžeš naraziť na unikátnu anomáliu, ktorá ti popletie mozog

Nájdete tu vyše 50 ľudových stavieb, reprezentujúcich ľudovú architektúru Oravy, a to vrátane vodného mlyna. Skanzenu dominuje kostol sv. Alžbety Uhorskej z 15. storočia s maľovaným stropom a barokovými organmi. Kto chce vidieť skutočne živý skanzen, môže navštíviť napríklad Čičmany alebo sa vydať do Vlkolínca. Táto dedinka zapadnutá v lone Veľkej Fatry je jedným z najlepšie utajených klenotov Slovenska.

Možno aj preto čakala na zápis do zoznamu UNESCO až do roku 1993. Cez túto svoju výlučnosť dodnes žijú v pôvodných dreveniciach tri desiatky stálych obyvateľov, ktorí napriek denným návštevám turistov s fotoaparátmi stále chodia po vodu k potoku, ktorý preteká celou dedinou.

image

Slovenský skanzen

iDnes/Jan Hocek

7. Zdolajte Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách

Mohutný a vďaka vysielaču nezameniteľný masív Kráľovej hole vystupuje o kilometer nad okolitú krajinu Horehronia a Liptova. Hoci tento vrchol nepatrí k najvyšším na Slovensku, a dokonca ani v Nízkych Tatrách, hrá dôležitú úlohu v histórii a kultúre Slovákov a popri Devíne alebo Kriváni je jedným zo slovenských národných vrcholov.

Vďaka centrálnej polohe môžete z vrcholu za dobrého počasia v podstate obzrieť celé Slovensko. Skvostný pohľad sa naskytá najmä na Vysoké Tatry a susediace Slovenské Rudohorie, ale uvidieť môžete v podstate všetky slovenské pohoria. Na vrchol je možné pešo vystúpiť po niekoľkých trasách. Dokonca ho môžete zdolať aj na bicykli, pretože z obce Šumiac vedie až nahor solídna, miestami dokonca asfaltová cesta.

image

Kráľova hoľa

iDnes/Jan Hocek

Najobľúbenejší a najľahší výstup vedie po modrej značke z obce Šumiac, naproti tomu zelená značka z Telgártu je skutočná „direttissima“, stúpajúca strmo cez vyhliadkový predvrchol Kráľova skala.

8. Objavujte Liptovskú Maru

Uprostred regiónu Liptov, v údolí medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, leží jedno z najväčších priehradných jazier na Slovensku, vodná nádrž Liptovská Mara. Čistá voda a nádherné okolie sem v lete priťahuje mnoho návštevníkov a nie nadarmo sa tak Mara prezýva Liptovské more.

image

Sezóna otvorená. Toto sú všetky prírodné vodné plochy, kde si toto leto môžeš vychutnať bezpečné kúpanie

Kto miluje vodu, nepríde na Liptovskej Mare skrátka – pozdĺž brehov jazera nájdeme veľa pláží vhodných na kúpanie, niekoľko kempov, dva veľké akvaparky, skanzen a množstvo ďalších zaujímavostí. Môžete tu tiež chytať ryby alebo plávať na plachetnici. Oblasť Mary je skvelým východiskovým bodom pre výlety do okolitých hôr, či už sú to Roháče, Nízke Tatry alebo menej známe Chočské vrchy.

Okruh okolo Liptovskej Mary je možné absolvovať autom alebo aj na bicykli – vedie totiž po pekných a často bohom zabudnutých cestách podhorím Nízkych a Vysokých Tatier. Pri cyklistickej variante počítajte s dĺžkou trasy približne 50 kilometrov, ide teda o plnohodnotný celodenný výlet. Ak nemáte vlastný bicykel, môžete si ho zapožičať v niektorej z miestnych požičovní.

image

Liptovská Mara

iDnes/Jan Hocek

9. Prespite na horskej chate v Tatrách

Vysoké Tatry vynikajú veľkým počtom vysokohorských chát, z ktorých najvyššie položená je Chata pod Rysmi (leží vo výške 2 250 m) a najvyššie položená celoročne otvorená chata je Téryho chata (2 015 m). Ubytovanie v horských chatách umožňuje vynechať každodenné namáhavé nástupy do hôr, maximálne využiť deň na pobyt v horách a užívať si ticha večerov a rán.

Horské chaty sú až na výnimky prístupné iba pešo a všetok materiál na niektoré z nich doteraz vynášajú nosiči. Práca nosiča predstavuje niekoľkohodinové výstupy z údolia s nákladmi vážiacimi cez 100 kilogramov. Jednou z najľahšie dostupných chát, ktorej ale nechýba romantika miesta priamo pod strmými stenami, je Zámkovského chata.

image

Zamkovského chata vo Vysokých Tatrách

iDnes/Jan Hocek

Táto tradičná chata leží vo výške približne 1 500 metrov v ústí do Malej Studenej doliny a dôjdete k nej za hodinu a pol po turistickom chodníku z hornej stanice na Hrebienok. Jednoducho vybavené izby majú dokonca vlastný balkón, z ktorého si môžete vychutnávať nádherné výhľady.

10. Prejdite hrebeňovku Malej Fatry

Malá Fatra patrí k najkrajším pohoriam na Slovensku. Jej hlavný hrebeň sa zdvíha vysoko nad okolitú krajinu a poskytuje nespočetné množstvo ďalekých panoramatických výhľadov. K tomu pripočítajte malebné vápencové skaly a tiesňavy, zrúcaninu Starý hrad alebo jednu z najkrajších hôr celého Slovenska - Veľký Rozsutec.

„Pre Čechov je navyše lákavá ľahká dostupnosť Malej Fatry, napríklad vlakom dorazíte z Ostravy na úpätie hôr za hodinu a pol,” píše sa na českom webe.

image

Hrebeňovka Malej Fatry

iDnes/Jan Hocek

Klasický horský prechod hrebeňa vedie medzi hradom Strečno a Terchovou a dá sa zvládnuť za 3-4 dni. Cestu si môžete spestriť výstupom na Veľký či Malý Rozsutec alebo prejsť tiesňavou Horné Diery. Na prenocovanie je možné využiť horské chaty vysoko v horách - Chatu pod Suchým a Chatu pod Chlebom.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/cestovanie/tipy, menuAlias = tipy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. november 2024 09:18