VEĽKÝ REBRÍČEK: Poznáme najlepšie miesta na život, víťaz je len na skok od Slovenska.Unsplash/Anton
StoryEditor

VEĽKÝ REBRÍČEK: Poznáme najlepšie miesta na život, víťaz je len na skok od Slovenska

TASR23.06.2022., 11:03h

Najlepším mestom pre život je po ročnej prestávke opäť Viedeň, najhorším Damask.

Lajkuj Brainee.sk na

Rakúska metropola Viedeň sa po krátkej prestávke stala opäť najlepším mestom pre život na svete. Z prvého miesta tak zosadila novozélandský Auckland. Vyplýva to z tohtoročného indexu, ktorú zostavuje poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU), píše agentúra AFP.

Najlepšie mestá pre život

Viedeň sa vrátila na prvé miesto rebríčka po tom, čo sa vlani pre protipandemické opatrenia, ktoré zahŕňali zatvorenie reštaurácií a múzeí, prepadla až na 12. miesto. Naopak Auckland, ktorý v roku 2021 kraľoval tomuto rebríčku, sa teraz z rovnakých príčin umiestnil až na 34. priečke.

„Hlavným lákadlom Viedne pre jej obyvateľov sú stabilita a dobrá infraštruktúra," píše sa v správe. Ďalšími pozitívnymi stránkami života vo Viedni sú zdravotná starostlivosť a množstvo príležitostí na kultúrne vyžitie a zábavu.

image

Chceš si užiť dovolenkový raj a nezruinovať peňaženku? Toto sú najlacnejšie destinácie v Stredomorí

V prvej desiatke rebríčka sa umiestnilo až šesť európskych miest – Kodaň (Dánsko), Zürich, Ženeva (obe Švajčiarsko), Frankfurt nad Mohanom (Nemecko) a Amsterdam (Holandsko). Dopĺňajú ich kanadské mestá Calgary, Vancouver a Toronto, zdieľané desiate miesto obsadili japonská Osaka a austrálske Melbourne.

image

Kodaň.

Unsplash/Nick Karvounis
image

Zürich.

Unsplash/Henrique Ferreira

Pre ruskú inváziu na Ukrajinu však z neho EIU vylúčila Kyjev, kým Moskva a Petrohrad sa v súvislosti so sankciami Západu prepadli o viacero priečok.

image

Paríž.

Unsplash/ Chris Karidis

Na vyšších priečkach rebríčka sa umiestnili aj Paríž (19.), Brusel (24.), Londýn (33.), Barcelona (35.), Madrid (43.) a Miláno (49.). Metropoly východnej Európy sú však podľa EIU menej stabilné najmä pre narastajúce napätie súvisiace s vojnou na Ukrajine.

Na poslednom mieste sa opätovne ocitol sýrsky Damask.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/cestovanie/tipy, menuAlias = tipy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 08:13