Prečo piloti nemôžu nosiť hustú bradu?Brainee x Canva
StoryEditor

Prečo piloti nesmú mať hustú bradu? Môže za to zvláštne pravidlo, ktoré však má svoje opodstatnenie

Miroslav Kamody08.12.2024., 10:00h

Strnisko áno, hustá brada však rozhodne nie. Čo je za tým?

Lajkuj Brainee.sk na

Videl si už pilota s dlhou hustou bradou? Odpoveď na vyššie uvedenú otázku – nad ktorou si, samozrejme, príliš nepremýšľal – bude pravdepodobne nie. Ako píše portál Thrillist, nie je to preto, že by milovníci letectva mali averziu k ochlpeniu tváre, v skutočnosti existuje veľmi dobrý dôvod, prečo sú piloti v drvivej väčšine vždy oholení.

Aj keď to nie je vždy oficiálnym pravidlom – napríklad British Airways hovorí, že piloti musia mať na tvári jednoducho ochlpenie, ktoré „spĺňa konvenčný štýl, ktorý je vhodný pre profesionálne prostredie“ – niektoré letecké spoločnosti majú pravidlá vyžadujúce, aby piloti nemali brady (respektíve len jemné fúzy), a to z bezpečnostných dôvodov.

image

Letuška prežila výbuch lietadla nad Československom. Spadla z výšky vyše 10 kilometrov, dostala sa aj do knihy rekordov

Zásadné ohrozenie pilotov

Bezpečnosť letov má v leteckom priemysle samozrejme prvoradý význam a prijímajú sa všetky opatrenia, aby sa riziká minimalizovali. Ukázalo sa, že brada môže v prípade núdze skutočne ohroziť bezpečnosť pilotov.

Podľa Wayman Aviation Academy môže byť ochlpenie na tvári problémom, ak si piloti musia nasadiť kyslíkové masky. „V núdzových situáciách si piloti musia rýchlo a efektívne nasadiť kyslíkové masky. Chĺpky na tvári môžu narušiť tesné tesnenie potrebné medzi maskou a tvárou, čo môže ohroziť tok kyslíka.”

image

Lietadlo spoločnosti British Airways.

Unsplash/arkinsi

Môžu ovplyvniť účinnosť masiek

Ako sa píše ďalej, „to je kritické vo vysokých nadmorských výškach, kde je nízka hladina kyslíka. Zaistenie správnej prisatia môže byť rozdielom medzi životom a smrťou, vďaka čomu sa pravidlo o holení stáva aspektom bezpečnostných protokolov leteckých spoločností, o ktorom sa nedá vyjednávať.“

Revízia bezpečnosti v roku 1987 zistila, že chĺpky na tvári môžu ovplyvniť účinnosť kyslíkových masiek. Uvádzalo sa v nej: „Údaje vyplývajúce z týchto testov naznačujú, že k zníženiu výkonu dochádza, keď sa pozdĺž tesniaceho povrchu kyslíkových masiek posádky nachádzajú chĺpky na tvári. Toto zníženie je úmerné množstvu prítomných chĺpkov na tvári, typu nosenej masky, závesnému systému spojenému s maskou a úrovni cvičenia, ktorej je jednotlivec vystavený“

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. december 2024 05:12