Portál Lonely Planet zverejnil rebríček najekologickejších dovolenkových destinácií v Európe. Ocenili miesta zamerané na zodpovedný cestovný ruch a stratégie šetrné k životnému prostrediu.
Španielsko so zeleným hlavným mestom Európy
Španielsko je už teraz jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete. Táto slnkom zaliata krajina vyvíja stratégie na podporu mimosezónneho cestovania a na propagáciu menej známych destinácií. Investuje aj do ekologických foriem dopravy, vrátane rozširovania cyklochodníkov, prechodu na elektrické autobusy a spúšťania nových vlakových trás.
Aj vďaka tomuto udelili tretiemu najväčšiemu mestu v krajine štatút európskeho hlavného mesta ekológie. Valencia na východnom pobreží Španielska sa stala európskym zeleným hlavným mestom na rok 2024 vďaka rôznym udržateľným iniciatívam vrátane vymedzenia novej prímestskej poľnohospodárskej pôdy, pešej zóny s rozlohou 30-tisíc metrov štvorcových a zlepšenia vysokorýchlostných vlakových spojení s inými mestami.
Ak sa ho rozhodneš navštíviť, určite sa zastav v Jardín del Turia, parku bez dopravy, ktorý vznikol v meste z deväť kilometrov dlhého koryta rieky Turia.
Kemping v Grónsku
Grónsko je hlavnou destináciou pre pozorovanie polárnej žiary, ktorá zažíva každoročný nával turistov. Pre dobrodružstvo s nízkym dopadom na prírodu odporúča cestovateľský web dvojdňový kemping na druhom najväčšom ľadovci na svete, ktorý začína len kúsok od mesta Kangerlussuaq.
Práve kvôli narastajúcemu počtu turistov miestna regionálna rada pre cestovný ruch, Visit Greenland, pracuje na zmierňovaní problémov, ktoré vznikajú z cestovného ruchu. To zahŕňa zabezpečenie údržby a ochrany prírodného prostredia a reguláciu aktivít v prírodných rezerváciách.
Vlakom cez Wales
Wales, jedna z prvých krajín na svete, ktorá prijala zákony o udržateľnosti, sa do zoznamu dostala vďaka svojej prepracovanej železničnej sieti. Lonely Planet uvádza ako príklad národný park Pembrokeshire, ktorý sa stáva dostupnejším vďaka novým železničným staniciam a zvýšeným službám plánovaným na hlavnej železničnej trati v južnom Walese.
Okrem nádhernej divokej prírody sa určite oplatí navštíviť Bug Farm Dr Beynon neďaleko St Davids. Toto výskumné centrum a prírodná rezervácia je domovom Grub Kitchen, prvej kaviarne s jedlým hmyzom v Spojenom kráľovstve, kde môžeš ochutnať udržateľné jedlo budúcnosti.
Ekologická cesta Portugalskom
Portugalská cesta (Caminho Português de Santiago) je malebná cesta, ktorú možno podniknúť pešo alebo na bicykli. Ide o pútnickú trasu k hrobu apoštola Santiaga Maiora v katedrále Santiago de Compostela v strednej Galícii. Trasa má viacero častí pričom tá najdlhšia má 645 kilometrov. Môžeš ju poňať ako našu Cestu hrdinov SNP, alebo si vybrať len časť trasy a užiť si nádherné pamiatky, prírodu a miestnu kultúru mimo tradičných pláží.
Meditácia v Pobaltí
V pobaltských krajinách nájdeš „cesty, ktoré sa považujú za najlepšie miesta na meditáciu v Európe,“ uvádza Lonely Planet. Portál odporúča navštíviť piesočné duny, rieky a jazerá v jednotlivých regiónoch na ceste k „objaveniu svojho vnútra“.
Preskúmať môžeš strohú, no o to upokojujúcejšiu severskú krajinu Estónska, jemné piesky Kurskej kosy v Litve a údolie rieky Gauja v Lotyšsku. Väčšinu času pritom budeš mať pocit, že máš celý svet len pre seba.