Obrovský staroveký lesný svet bol objavený v krasovej jame v Číne. Na podzemnú záhadu narazil v čínskom geoparku výskumný tím vedcov v máji v roku 2022. Tento jav je v Číne známy aj ako „tiankeng“ alebo „nebeské jamy“.
Globálny geopark UNESCO Leye Fengshan, kde bola jama nájdená, sa nachádza v autonómnej oblasti Guangxi Zhuang v juhozápadnej Číne. Územie je tvorené predovšetkým karbonátovými horninami, s vysokým obsahom uhličitanu vápenatého, ktoré vznikli v období devónu až permu. Táto oblasť je preslávená množstvom jaskýň a aj najdlhším prírodným mostom na svete.
Neznáme druhy rastlín a živočíchov
Podľa vedcov môže závrt obsahovať množstvo starých stromov a rastlín, ktoré by mohli zahŕňať niektoré druhy, ktoré neboli nikdy predtým objavené. „Neprekvapilo by ma, keby sa zistilo, že v týchto jaskyniach sa nachádzajú druhy, ktoré veda doteraz nikdy nepopísala,“ povedal pre Live Science vedúci expedície Chen Lixin.
Dodal, že niektoré stromy nájdené v lese boli vysoké takmer 40 metrov. Vedci okrem toho našli aj tri vchody do ďalších jaskýň v stenách dvesto metrov hlbokej jamy.
Kráľovstvo krasových jám
Tento konkrétny závrt je už 30 objavený v tomto regióne. V žiadnom sa však nenachádzal tak vyvinutý ekosystém ako tu. Čína sa taktiež môže pochváliť aj najväčšou krasovou jamou na svete. Nachádza sa v Xiaozhai Tiankeng, a jej úplne dno je v hĺbke až 662 metrov.
Závrty vznikajú zvyčajne rozpúšťaním horninového podložia podzemnou vodou. Často vznikajú na križovaní tektonických štruktúr, systémov puklín a trhlín. Najväčšia krasová jama na Slovensku je Hmlistý závrt, nachádza na Plešiveckej planine v Slovenskom krase. Má elipsovitý pôdorys a hĺbku až 44 metrov.