Zapísal do dejín horolezectva, keď ako prvý človek s nohami amputovanými nad kolenami zdolal najvyššiu horu sveta.Twitter/hari_budhamagar/
StoryEditor

Po úraze sa pokúsil zabiť. Teraz ako prvý človek s amputovanými nohami zdolal Everest

TASR22.05.2023., 09:00h

V Afganistane utrpel hrôzostrašný úraz. Teraz sa zapísal do dejín horolezectva, keď ako prvý človek s nohami amputovanými nad kolenami zdolal najvyššiu horu sveta.

Lajkuj Brainee.sk na

Bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, 43-ročný Hari Budha Magar, prišiel v Afganistane o obe nohy. Teraz sa z neho stal prvý človek s týmto hendikepom, ktorý zdolal najvyššiu horu sveta. Gurkhovia sú vojaci najmä z Nepálu a niektorých častiach severovýchodnej Indie. 

Presne 13 rokov po úraze

Budha Magar dorazil pod Everest 17. apríla, presne 13 rokov po tom, čo mu výbušné zariadenie v Afganistane odtrhlo obe nohy. Na dosiahnutie vrcholu však musel čakať do 19. mája a 18 dní bol nútený stráviť čakaním v základnom tábore, kým sa počasie neumúdri. Počas výstupu on a jeho tím videli, ako z hory znášajú dve mŕtve telá.

odišiel z Nepálu, aby slúžil ako desiatnik v pluku Gurkov v britskej armáde. Pre agentúru PA povedal, že do svojich 19 rokov vyrastal v Nepále a videl, ako sa v odľahlých dedinách zaobchádzalo s postihnutými ľuďmi. „Mnoho ľudí si tam stále myslí, že postihnutie je hriech z predchádzajúceho života,“ povedal.

Pokúsil sa spáchať samovraždu 

Po udalosti v Afganistane istý čas holdoval alkoholu a niekoľkokrát sa pokúsil spáchať samovraždu. Po tom, čo vyskúšal celý rad športov, začal si opäť veriť a prestal piť. Pôvodne plánoval vyliezť na Everest v roku 2018, ale postihnutí ľudia to mali zakázané, aby sa znížil počet obetí medzi horolezcami. Bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o zrušenie tohto zákazu.

image

Hora posiata mŕtvolami. Čo sa deje s tvojím telom tesne predtým, než umrieš na Mount Evereste?

Po návrate domov chce Budha Magar stráviť nejaký čas so svojou rodinou v Canterbury a vrátiť sa do Afganistanu na miesto, keď prišiel o nohy.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 10:31