Mount EverestUnsplash/christopher Burns/
StoryEditor

Zmena klímy ovplyvňuje aj najvyšší vrch Zeme. Základný tábor pod Everestom presunú z roztápajúceho sa ľadovca

TASR17.06.2022., 15:00h

Nepálske úrady presunú základný tábor pod Mount Everestom, pretože globálne otepľovanie a ľudská činnosť ho už robia nebezpečným. Premiestnenie sa má uskutočniť do roku 2024, informovala v piatok stanica BBC News.

Lajkuj Brainee.sk na

Tábor sa aktuálne nachádza v nadmorskej výške 5364 metrov, nová základňa bude o 200 až 400 metrov nižšie. Tábor, ktorý počas jarnej horolezeckej sezóny využíva 1500 ľudí, je postavený na rýchlo sa stenčujúcom ľadovci Khumbu. Na jeho zamýšľanom novom miestne nie je celoročná vrstva ľadu.

image

Zdolala Mount Everest, aby potvrdila neporaziteľnosť svojej krajiny. Ukrajinka vystúpila na najvyššiu horu sveta

Výskumníci tvrdia, že topiaca sa voda destabilizuje ľadovec. Podľa samotných horolezcov sa v základnom tábore čoraz častejšie objavujú trhliny, a to aj počas noci. Plány vyplývajú z odporúčaní výboru, ktorý vytvorila nepálska vláda s cieľom uľahčiť a monitorovať horolezectvo v oblasti Mount Everestu (8848 m), najvyššieho vrchu sveta.

image

Mount Everest

Unsplash/michael Clarke/

Vedci zistili, že Khumbu sa podobne ako mnohé iné ľadovce v Himalájach v dôsledku globálneho otepľovania rýchlo topí a stenčuje. Štúdia z roku 2018 ukázala, že úsek v blízkosti základného tábora sa stenčuje rýchlosťou jeden meter za rok. Väčšina horolezcov stále vystupuje na Mount Everest z nepálskej strany, ale zvyšuje sa počet tých, ktorí začínajú v Číne.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2023 12:20