V Bulharsku ťa čaká ponorenie sa do bohatej, no zároveň tragickej histórie krajiny, ktorá stojí na hranici medzi Európou a Blízkym východom.
Najlepším štartom objavovania krajiny je jej hlavné mesto Sofia. Začni deň prechádzkou, na ktorej narazíš na rímske ruiny a kostoly zo štvrtého storočia až po pôsobivé diela modernej architektúry. Preskúmaj impozantný pamätník sovietskej armády; najmä početné pamiatky po ére komunizmu sú v neistom stave a ich údržba nie je zrovna najukážkovejšia, informuje portál Atlas Obscura.
V meste stojí aj Múzeum socialistického umenia, v ktorom môžeš detailnejšie preskúmať niektoré sochy a pamiatky zachránené zo šrotovísk po celej krajine. A keď sa vrátiš do centra mesta, prejdi sa sofijským parkom „Borisova Gradina“, v ktorom je množstvo ďalších pamiatok, taktiež aj vizuálne pôsobivé ruské veľvyslanectvo, Hotel Moskva, Astronomické observatórium a Bratská mohyla: pamätný komplex socialistických realistov.
Za zmienku stojí aj pamätník Banner of Peace, ktorý tvoria ozdobné zvony - tie boli darované rôznymi národmi sveta (aj takými, ktoré už neexistujú).
Nie vždy však bola Sofia hlavným mestom. V stredoveku tento štatút zastávalo mesto Veliko Turnovo. To je v niektorých magazínoch označované aj za vôbec jedno z najkrajších miest na Balkáne. V meste ťa jednoznačne upúta Preobrazhenski kláštor, v ktorom sa dozvieš viac o odolnosti bulharskej pravoslávnej viery. Kláštor, založený v 11. storočí, stále stojí napriek náboženskému prenasledovaniu a zosuvom pôdy. Prehliadka Starého mesta zahŕňa blšie trhy, remeselné dielne a historickú pevnosťou Tsarevets.
Vo Veliko Turnove sa nachádza aj pamätník bulharsko-sovietskeho priateľstva, betónový obelisk, ktorý sa nachádza na kopci neďaleko mesta Yambol. Odtiaľ sa dá vyjsť do Dimitrovgradu, dizajnovaného socialistického mesta známeho svojou stalinisticko-klasicistickou architektúrou a farebným mozaikovým umením.
V okolí sa nachádza aj pamätný dom Buzludzha. Ide o pozoruhodnú betónovú stavbu navrhnutú v tvare lietajúceho taniera, kedysi honosné pamätné múzeum, ktoré bolo následne desaťročia opustené.
Bulharsko má aj krásnu prírodu, ktorú sa oplatí navštíviť. Ak sa teda vydáš na cestu k úpätiu balkánskych hôr, určite sa zastav v meste Koprivshtitsa. Tam sa dozvieš o miestnom revolučnom hrdinovi a ochutnáš aj regionálnu kulinársku špecialitu. Ak sa rozhodneš pre turistiku a kroky ťa povedú vyššie, narazíš aj na výnimočný monument Arch of Liberty, ten sa nachádza v nadmorskej výške 1 520 metrov nad morom v priesmyku Beklemeto. V tejto lokalite sa nachádza aj Troyan, mesto preslávené kvalitnými vínami a typickou brandy - čo ti tamojší someliéri veľmi radi predstavia skrz ochutnávky.
Na okraji pohoria Rodopy, ktoré oddeľuje Bulharsko od Grécka, uvidíš aj Pamätník troch generácií: kostolnú stavbu z červeného a bieleho kameňa, veľmi odlišnú od betónových pamiatok, ktoré si mohol vidieť doposiaľ.
V Starej Zagore sa sa zas nachádza impozantný pamätník „Obrancovia Starej Zagory“ pripomínajúci obete ruských a bulharských vojakov, ktorí tu padli počas jednej z najkrvavejších bitiek rusko-tureckej vojny v rokoch 1877 - 1878. Odtiaľto sa dá pokračovať ďalej do Plovdivu, jedného z najstarších miest v Európe s históriou starou cez pättisíc rokov. V meste narazíš na všetko od rímskych ruín až po súčasné pouličné umenie.
Doprava zo Slovenska
Do Bulharska sa dá dopraviť niekoľkými spôsobmi. Pôjdeš napríklad busom do Viedne a z letiska do Sofie, čo ťa vyjde približne do 200 eur. Letieť sa dá aj priamo z Bratislavy do bulharského mesta Burgas, letenka sa pohybuje v cenách od 30 do 160 eur, podľa sezóny. Výhodou letu do Burgasu je, že si hneď do mori a následne odtiaľ sa môžeš vydať na prieskum vnútrozemia.
Rovnako z Bratislavy vieš letieď aj do Sofie, cenovo ťa to vyjde podobne ako do Burgasu. Z Košíc do Burgasu let stojí od 100 do 200 eur.
Busom z bratislavskej autobusovej stanice do Sofie ťa lístok vyjde od 55 do 75 eur a cesta trvá približne 14 a pol hodiny.