Zoologické záhrady začali ako drahé zberateľské hobby vysokopostavených ľudí. Príkladom je aj najstaršia Zoo na svete, ktorá vznikla zo súkromnej zbierky Habsburgovcov ešte v roku 1752. Sprístupnenie verejnosti tohto súkromného zverinca vo Viedni prebudilo v ľudoch nevídaný záujem o divokú ríšu zvierat. Žiaľ, spolu so zvyšujúcim sa dopytom, rástol aj počet zoologických záhrad ktoré sa stávali akousi zástavou ľudskej dominancie nad prírodou.
Zvieratá ako bankomaty v klietkach
Po rokoch zmenšovania výbehov a ohrád za účelom väčšej druhovej rozmanitosti sa hlavná myšlienka týchto parkov začína meniť. Nehumánne zaobchádzanie so zvieratami v posledných rokoch otvorilo pálčivú tému o budúcnosti a ich skutočnom využití.
Zvieratá chované odpadkami a pokazeným mäsom v Surabaya Zoo v Indonézii len aby ušetrili. Stiesnené a špinavé výbehy v Gíze, do ktorých púšťali návštevníkov za príplatok len aby zarobili. Až po Indickú Mumbai Zoo, kde slovu recyklácia dali nový význam. Namiesto záchrany zvierat ich nechávajú zomrieť a následne ich preparujú a vystavujú ďalej, ako vypchaté exponáty.
Ako proti tomu bojovať?
Moderné zoologické záhrady pomaly menia svoj význam z turistických atrakcií na inštitúcie, ktoré pomáhajú či už ohrozeným druhom alebo zraneným či zachráneným zvieratám. Hľadajú spôsoby ako na jednej strane zlepšiť život divokým druhom a zároveň zlepšiť vnímanie verejnosť na zvieraciu ríšu a naučiť ich spolunažívať s prírodou.
Otvorené a bez klietkové ZOO
Jedným z možných príkladov akým smerom sa môžu uberať je The Wilds v Spojených štátoch, s rozlohou 37,04 kilometrov štvorcových je považovaná za najväčšiu zoo na svete. Vo voľnej prírode žijú vzácne a ohrozené druhy z celého sveta, ktoré žijú v prirodzených biotopoch s otvoreným areálom. Má významnú vtáčiu oblasť Audubona a biotop motýľov. Má viac ako 24 kilometrov turistických chodník a trás pre horské bicykle. V prostredí 150 jazier sa nachádza viac ako 300 zvierat zastúpených v menej ako 25 druhoch. V porovnaní so spomínanou Zoo v Indonézii kde žije 2800 zvierat na 15 hektároch (0,15 kilometrov štvorcových), sa tu majú zvieratá určite oveľa komfortnejšie.
Podobným smerom sa vydala aj Givskud Zoo v Dánsku. Bez klietková Zoo na štýl safari. V ich odvážnom novom projekte Zootopia od architekta Bjarke Ingelsa, sa návštevníci budú môcť tešiť na skutočnú futuristickú Zoo, v ktorej je na prvom mieste blahobyt zvierat.
Najsevernejšia Zoo na svete spája ľudí s divokou prírodou
Nórska polárna zoologická záhrada je najsevernejšou zoologickou záhradou na svete a zoologickou záhradou s najväčšou rozlohou na zviera. Na 46 hektároch nórskej divočiny sa zameriavajú na miestnu faunu. V dvanástich výbehoch majú vlkov, medvede, rysy, ale aj sobov či losov. Návštevníkov sa snažia spojiť s prírodou zážitkovými atrakciami ako vytie s vlakmi, profesionálne fotky vo výbehu pod dozorom zamestnanca parku, či kŕmenie dravcov s ošetrovateľom.
Vo virtuálnych Zoo sú v bezpečí zvieratá aj ľudia
Ďalšou variantou, ako by sa informácie o exotických druhoch zvierat mohli dostať k verejnosti je virtuálna realita. Príkladom je Guangzhou Zoo v Číne, ktorá nahrádza živé zvieratá, holografickými laserovými projekciami. Po vstupe do zoologickej záhrady novej generácie dostanú návštevníci k dispozícii náhlavné súpravy VR, ktoré môžu použiť so svojimi smartfónmi na prezeranie interaktívnych exponátov. „Používame takmer všetky existujúce technológie, ako sú VR, AR, MR, 3D projekcia a holografia,“ povedal Xiang Xi, generálny riaditeľ spoločnosti Guangzhou Time Network Technology. „Turisti môžu komunikovať so zvieratami bez toho, aby ich rušili,“ dodáva Liang Fengyun, vedúci zoo Guangzhou.
S podobným interaktívnym nápadom prišliel aj projektový tím LightAnimal. Haruyoshi KAWAI a Keisuke SAIKAI vytvorili digitálnu výstavu podmorských živočíchov. dokáže poskytnúť virtuálne stretnutia s akýmkoľvek živočíšnym druhom. Jeho pohyblivé obrázky môžu byť zobrazené na akomkoľvek mieste, vo všetkých druhoch priestorov. Ďalším zaujímavým bonusom je, že Bytosti LightAnimal sú interaktívne, čo znamená, že v prípade potreby môžu vnímať a reagovať na členov publika, ktorí stoja pred obrazovkou.
Namiesto živých zvierat kamenné sochy
V kamennej Zoologickej záhrade na Kube si budeš môcť pohladkať vyše 400 zvierat. V bujne zarastenom parku s rozlohou jedného kilometra bude na teba čakať viac ako 400 kamenných sôch v podobe miestnych ale aj cudzokrajných zvierat. Všetky vyrezal otec Ángel Ínigo Blanco so svojim synom Ángelom Íñigoom Pérezom. Počas pobytu spoznáte stovky zvierat , o ktorých ste nikdy nepočuli a budeš ohromený dobrodružstvami muža, ktorý stojí za touto netradičnou Zoo.