Klimatické zmeny zabíjajú dôležitých opeľovačovUnsplash/Ishan @seefromthesky, Ankith Choudhary, Aaron Burden
StoryEditor

Stále si myslíš, že sa ťa netýka? Klimatická kríza ohrozuje motýľov a včely, a tým aj tretinu našich potravín

ČTK04.09.2022., 12:00h

Viac ako polovica druhov netopierov v Spojených štátoch je na zozname ohrozených druhov, populácia včiel sa zmenšuje a vedci nedávno oznámili, že monarcha sťahovavý, motýľ z čeľade babočkovitých, je nebezpečne blízko vyhynutia.

Lajkuj Brainee.sk na

Všetky tieto živočíchy sú pritom významní opeľovači, bez ktorých by ovocie, zelenina a ďalšie rastliny zostali neopelené, čo by zásadne ohrozilo potravinové zásoby na svete, uviedol web CNN. Približne 30 percent potravín, ktoré sa dostanú na náš stôl, tam sú vďaka motýľom, včelám a netopierom.

Pri strate týchto zásadných živočíchov by mohli zo svetového jedálnička zmiznúť aj niektoré naše obľúbené potraviny. Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv patria medzi najnáchylnejšie potraviny jablká, melóny, brusnice, tekvice, brokolice a mandle. Len včely opaľujú približne 90 komerčne pestovaných plodín. Vymiznutie opeľovačov by ohrozilo napríklad aj produkciu alkoholu, napríklad tequily.

image

Je to čoraz horšie. Hladina svetového oceánu a skleníkové plyny v ovzduší dosiahli vlani nové maximá

Domino efekt

„Všetko je zložito prepojené, či už jete potravinu, ktorá je priamo opeľovaná, alebo niečo, čo je od opeľovača závislé, je to dominový efekt,” povedal Ron Magill, odborník zoologickej záhrady v Miami. Inými slovami, ak má človek rád smažené kura alebo bravčové kotlety, tieto zvieratá tiež jedia ovocie, zeleninu a ďalšie rastliny, ktoré sú závislé od opeľovačov, na ktoré má neblahé účinky klimatická kríza.

Čoraz väčšie obavy vzbudzuje medzi vedcami vplyv extrémnych horúčav najmä na motýľov. „Motýle patria k najcitlivejšiemu hmyzu, čo sa zmien teplôt týka,” uviedol Magill. Vyššie teploty totiž môžu spôsobiť, že rastliny vykvitnú skôr a nie sú potom už v súlade s dobou, keď motýle kladú vajíčka a metamorfujú.

To znamená, že kvety, od ktorých sú motýle závislé ako od potravy, už odkvitnú. Tento druh hmyzu sa potom musí živiť alternatívnou rastlinou, čo má veľký vplyv na jeho schopnosť rozmnožovať sa a prežiť. Tento problém môže prerásť do cyklu, keď motýle nemôžu získať potravu potrebnú na rozmnožovanie a rastliny nemôžu byť opeľované.

image

Včely

Pavol Funtal

Vyhynie až milión druhov

Motýle, ako sú práve monarchovia, ktorí sú známi dlhými migračnými cestami zo severu Spojených štátov do Mexika, z tohto dôvodu môžu na svojej trase stratiť v čase prirodzenej migrácie tradičnú potravu. Správa OSN z roku 2019 navyše varuje, že pre zrýchľujúcu sa klimatickú krízu hrozí v najbližších desaťročiach vyhynutie až jednému miliónu druhov.

Napríklad včela medonosná začala vykazovať alarmujúci úbytok už v roku 2006. Od apríla 2020 do apríla 2021 prišli včelári v USA o približne 45 percent včelstiev, uvádza Poľnohospodárska fakulta Auburskej univerzity, podľa ktorej je priemerná prijateľná obmena včelstiev približne 20 percent.

Výskum navyše ukázal, že paraziti, ktorí zabíjajú včely, sa častejšie vyskytujú v teplejšom podnebí. Ak teda bude dochádzať k ďalšiemu zvyšovaniu teplôt, parazitom by sa mohlo dariť lepšie, čo by pre včely malo katastrofálne následky.

image

Dokument Po nás potopa skúma dôsledky klimatickej krízy na Slovensku. Dôsledky sú horšie, ako sme predpokladali

Niekoľko krajín, dokonca aj niektoré štáty v Spojených štátoch, preto už pristúpili k opatreniam na ochranu dôležitých druhov živočíchov. Kalifornia sa usiluje o obmedzenie pesticídov, ktoré zabíjajú včely. Hoci k úbytku dochádza postupne, odborníci sa obávajú, že nakoniec bude príliš veľký na to, aby ho ekosystémy prekonali.

Hrozí koniec tequily

Aj netopiere zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v oblasti potravinovej bezpečnosti. Nové štúdie odhadujú, že netopiere zožerú toľko škodcov, že Spojeným štátom ušetria viac ako jednu miliardu dolárov ročne na škodách na úrode a nákladoch na pesticídy, najmä v kukuričnom priemysle.

Netopiere, ktoré sú klimatickou krízou ovplyvnené rovnako ako motýle a včely, sú tiež dôležitými opeľovačmi. „Keby sme nemali netopiere, nemali by sme tequilu, pretože tí jediní opeľujú rastlinu agávy, z ktorej sa tequila vyrába,” opísal Magill. V dôsledku rastúcich teplôt však uhynulo veľké množstvo netopierov.

image

Netopier

Pixabay/Pixel-mixer

Často zomreli na úpal kvôli tomu, že majú len obmedzené ochladzovacie mechanizmy. Netopiere nie sú len dôležitými opeľovačmi, ale sú zároveň považované aj za hlavné roznášače semien a majú pre ekosystémy zásadný význam, podobne ako vtáky.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. jún 2023 13:51