
Exsituje množstvo setov Lega, v ktorých sú astronauti, ale vôbec po prvýkrát tu máme kocky vyrobené z vecí, ktoré vo vesmírnej prázdnote nájdu samotní astrinauti. Ako píše portál Engadget, dánska spoločnosť sa spojila s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a výsledkom sú Lego kocky vytvorené z meteoritového prachu.
Nie len pre zábavu
Znamenalo by to zmenu hry, keby sme namiesto toho postavili všetko z už existujúcich lunárnych materiálov. Na povrchu Mesiaca je vrstva hornín a minerálnych ložísk, ktorá sa nazýva lunárny regolit. Dlho sa predpokladalo, že nejaká forma regolitu bude potrebná na vybudovanie našich prvých mimozemských kolónií.
Je ľahko dostupný a existuje niekoľko perspektívnych spôsobov, ako ho premeniť na stavebné materiály. Koniec koncov, ľudia už tisíce rokov vyrábajú štruktúry zo špiny, pôdy a piesku. Na Zemi však nie je príliš veľa lunárneho regolitu, s ktorým by ľudia mohli experimentovať.
Prvá lunárna základňa
Vedci ESA vytvorili svoj vlastný regolit rozomletím skutočného starého meteoritu. Prach z tohto meteoritu sa zmenil na zmes, ktorá sa použila na 3D tlač kúskov Lega. Voila - mesačné tehly. Zacvaknú sa do seba rovnako ako bežné Lego kocky, hoci sú len v jednej farbe (samozrejme vo vesmírnej šedej).
„Nikto nepostavil štruktúru na Mesiaci, takže bolo skvelé mať flexibilitu na vyskúšanie všetkých druhov návrhov a stavebných techník s našimi vesmírnymi kockami. Bolo to zábavné aj užitočné pri vedeckom pochopení hraníc týchto techník,” povedal vedecký dôstojník ESA Aidan Cowley.
Ľudstvo sa v skutočnosti dostáva bližšie ako kedykoľvek predtým na našu prvú skutočnú lunárnu základňu. NASA sa spojila s talianskou vesmírnou agentúrou a vesmírnou korporáciou Thales Alenia, aby vybudovali prvú stálu ľudskú základňu na Mesiaci, aj keď sa tak nestane minimálne do 30. rokov tohto storočia.