Zem.Pixabay/p2722754//
StoryEditor

Kedy zmizneme zo zemského povrchu? Prvý superpočítač predpovedá, že to príde skôr, ako si myslíme. Rolu zohrá aj superkontinent

Sarah Dobiašová12.11.2024., 10:00h

Výskum využívajúci superpočítač priniesol šokujúcu predpoveď o tom, kedy sa naša planéta stane pre ľudí neobývateľnou. Vzdialená budúcnosť však už dnes odkrýva dôležité varovanie pred nebezpečnými klimatickými zmenami.

Lajkuj Brainee.sk na

Nový výskum tímu vedcov z Univerzity v Bristole použil pokročilý superpočítač na simuláciu zmien na Zemi, ktoré by mohli nastať v dôsledku pohybu kontinentov, zmeny chemických podmienok v oceánoch, či zvyšovania koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére. Tieto faktory naznačujú, že aj keď naša planéta bude pre nás v blízkej budúcnosti ešte obývateľná, za približne 250 miliónov rokov sa môže stať úplne nehostinnou, informuje portál UNILAD.com

Pangea Ultima a extrémne podmienky na Zemi

Vedci predpovedajú, že v dôsledku neustáleho pohybu tektonických dosiek sa vytvorí nový superkontinent nazývaný Pangea Ultima, ktorý bude mať zásadný vplyv na globálnu klímu. Tento nový kontinent sa začne formovať, keď sa dnešné kontinenty presunú do nových pozícií. Tento proces prinesie dramatické zmeny: vyššie teploty, silnejšie slnečné žiarenie a zhoršené podmienky pre život. Teplota na planéte by mohla vzrásť na neznášanlivé hodnoty medzi 40 až 50 °C, s ešte väčšími dennými teplotnými výkyvmi. Kombinácia vysokých teplôt a vlhkosti by vytvorila podmienky, ktoré by pre väčšinu živočíšnych druhov vrátane ľudí boli smrteľné.

image

VIDEO Animácia ukazuje, ako sa naša planéta zmenila za takmer dve miliardy rokov. Pozri si unikátny tanec kontinentov

Ľudia a zvieratá by sa nemohli prispôsobiť

Teplota nad 40 °C spolu s vysokou vlhkosťou by spôsobila, že by ľudia už neboli schopní efektívne ochladzovať svoje telá. Potenie, ktoré je naším hlavným spôsobom, ako sa zbaviť nadmerného tepla, by sa stalo neúčinným v týchto extrémnych podmienkach. Tento fakt by pre väčšinu druhov znamenal vyhynutie. Okrem toho by sa výrazne zmenila aj dostupnosť vody, ktorá je nevyhnutná na prežitie.

image

Zem.

Pixabay/p2722754//
image

Vyschnutá zem.

Pixabay/tama66/
image

AI a planéta Zem.

Pixabay/ariadne-a-mazed/

Nezabúdajme na klimatické zmeny, ktoré ovplyvňujú už aj dnešok

Aj keď sa tento scenár odohrá za stovky miliónov rokov, vedci upozorňujú, že to, čo sa deje dnes, je vážnym varovaním. Klimatické zmeny, ktoré spôsobujeme ľudskou činnosťou, už teraz prispievajú k extrémnym horúčavám, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie a životné podmienky. Dr. Eunice Lo, spoluriešiteľka tejto štúdie, tvrdí, že aj keď sa tento konečný scenár stane až za veľmi dlhý čas, súčasná klimatická kríza, ktorú spôsobujú skleníkové plyny, ohrozuje našu schopnosť prežiť už teraz. „Je nevyhnutné, aby sme prijali opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov a udržali globálne teploty pod kontrolou, ak chceme zabrániť ešte horším následkom v blízkej budúcnosti,“ dodáva.

image

AI a planéta Zem.

Pixabay/ariadne-a-mazed/

Môžeme odvrátiť katastrofu?

Aj keď sa scenár Pangea Ultima zdá byť veľmi vzdialený, aktuálna klimatická kríza nám ukazuje, že v prípade nečinnosti môžeme čeliť katastrofálnym zmenám oveľa skôr. Využitie superpočítačov na simuláciu týchto zmien je dôležité nielen preto, aby sme pochopili vzdialenú budúcnosť našej planéty, ale aj preto, aby sme sa naučili, ako riešiť problémy, ktoré nám hrozia už dnes. Naliehavosť, s akou musíme znižovať emisie, sa ukazuje ako kľúčová pre zabezpečenie života na Zemi pre ďalšie generácie.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. december 2024 09:26