Bezpečnosť a sloboda novinárov v celej Európe je alarmujúca. Hoci najviac prípadov nelegálneho špehovania, súdenia a zadržiavania členov médií je v Bielorusku a Rusku, problémy majú aj v západných krajinách.
Vyplýva to z tohtoročnej výročnej správy Rady Európy s názvom „Sloboda tlače v Európe: Je čas zvrátiť situáciu“, ktorá hodnotí hlavné problémy podkopávajúce slobodu tlače v Európe.
Fyzické útoky
Z celkového počtu 285 upozornení na vážne hrozby a útoky na slobodu médií na kontinente prišlo takmer 15 percent len z Ruska. Krajina naďalej prenasleduje novinárov, ktorí kritizovali líniu Kremľa, vrátane tých, ktorí utiekli do zámoria. Podľa autorov správy najväčšie riziko hrozí najmä žurnalistom, ktorí skúmajú obchod s drogami.
Druhy hrozieb, ktorým čelia novinári v celej Európe, siahajú od fyzických útokov, smrti, zadržiavania, nezákonného sledovania až po vládou zavedenú cenzúru.
Veľkou hrozbou pre fyzickú bezpečnosť novinárov bola v roku 2023 rozsiahla ruská invázia na Ukrajinu. Smutným príkladom je aj smrť dvoch novinárov - Bohdana Bitika a Armana Soldina, keď informovali o vojne na Ukrajine, pričom niekoľko ďalších bolo zranených. Obaja zahynuli počas ruských útokov.
Celkovo bolo v roku 2013 zaznamenaných až 41 fyzických útokov na novinárov: 11 pochádzalo z území okupovaných Ruskom na Ukrajine; štyri z Francúzska; štyri z Turecka; tri z Talianska a tri zo Srbska.
Zatváranie novinárov
Ďalším častým skutkom, ktorým krajiny šliapu po slobode médií, je väznenie novinárov. Najčastejšie sa to deje v Rusku a Bielorusku, kde žurnalisti kritizujú vodcov svojej krajiny.
Ku koncu roku 2023 bolo uväznených 59 novinárov v krajinách po celej Európe, vrátane ukrajinských území okupovaných Ruskom. V Rusku a Bielorusku bolo zatknutých až 65.
Rozdelenie jednotlivých upozornení na hrozby podľa krajín:
- Bielorusko (42)
- Ruská federácia (39)
- Turecko (27)
- Ukrajina (24)
- Francúzsko (19)
- Taliansko (16)
- Poľsko (12)
- Srbsko (11)
- Azerbajdžan (10)
- Grécko (9)
- Albánsko (6)
- Španielsko (6)
- Spojené kráľovstvo (5)
- Slovenská republika (5)
- Gruzínsko (5)
- Bosna a Hercegovina (5)
- Bulharsko (5)
- Arménsko (4)
- Chorvátsko (4)
- Nemecko (4)
- Holandsko (4)
- Moldavská republika (4)
- Belgicko (3)
- Česko (3)
- Fínsko (3)
- Rakúsko (2)
- Maďarsko (2)
- Dánsko (1)
- Írsko (1)
- Lotyšsko (1)
- Malta (1)
- Portugalsko (1)
- Rumunsko (1)
Tento rok však zrejme nebude lepší. V Európe bolo od januára zaznamenaných už 27 upozornení na hrozby smerujúce k novinárom, z toho najviac na Ukrajine (7), Turecku (6), Ruskej federácii (4) a Portugalsku (3).