Rusko vyhodilo do vzduchu veľkú ukrajinskú priehradu Nova Kachovka.Twitter/uatv_en/
StoryEditor

Rusko vyhodilo do vzduchu veľkú ukrajinskú priehradu Nova Kachovka. V ohrození je takmer 20-tisíc ľudí

TASR06.06.2023., 08:00h

Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že ruské sily spôsobili výbuch na veľkej priehrade v meste Nova Kachovka na juhu Ukrajiny.

Lajkuj Brainee.sk na

Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu Nova Kachovka na rieke Dneper v južnej Chersonskej oblasti, a nariadila evakuácie ľudí zo záplavových zón. TASR informáciu prebral z  tlačovej agentúry AP.

Priehrada sa nachádza v tej časti Chersonskej oblasti, ktorú okupujú ruské sily. Ukrajina vyzvala obyvateľov ďalej popri rieke Dneper, aby sa evakuovali, a varovala pred záplavami na územiach po prúde.

Ukrajinské ministerstvo vnútra apelovalo na obyvateľov desiatich dedín na pravom brehu rieky a niektorých častí mesta Cherson, aby si zhromaždili základné dokumenty a domáce zvieratá, vypli domáce spotrebiče a odišli. Zároveň ministerstvo varovalo pred prípadnými dezinformáciami.

Voda dosiahne kritickú výšku hladiny do piatich hodín 

Šéf vojenskej správy Chersonskej oblasti Olexander Prokudin vo videu zverejnenom v aplikácii Telegram v ranných hodinách povedal: „Ruská armáda spáchala ďalší teroristický čin.“ A varoval, že voda dosiahne kritickú výšku hladiny do piatich hodín. 

image

Ak Rusi zaútočia na ukrajinské priehrady, hrozia milióny mŕtvych za pár hodín. Podľa Zelenského už jednu zamínovali

Ukrajinské úrady uviedli, že hladina v nádrži klesá rýchlosťou asi 15 centimetrov za hodinu. Obyvateľov vyzvali, aby sa v čo najväčšej miere zásobili vodou. Podľa ich údajov môže byť vo veľkom nebezpečenstve 16-tisíc obyvateľov. Podľa ruskej okupačnej správy záplavy ohrozujú 22-tisíc ľudí.

Útok potvrdila aj Moskva 

Moskvou dosadené miestne úrady v utorok potvrdili, že časť priehrady Nova Kachovka bola "čiastočne zničená". TASR informuje na základe správy agentúry AFP. V súvislosti s explóziou reagoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v utorok urgentne zvolal zasadanie svojej Národnej bezpečnostnej rady. „Vodná elektráreň Kachovka. Ďalší vojnový zločin, ktorý vykonali ruskí teroristi. Prezident zvolal Národnú bezpečnostnú radu,“ uviedol šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na platforme Telegram.

Priehrada už bola predtým počas 15-mesačnej ruskej vojny proti Ukrajine poškodená.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. september 2023 03:31