Ruský moderátor vyzval vládu, aby zapojila do konfliktu aj jadrové zbrane.Profimedia.cz, Getty Images/brainee X Canva/
StoryEditor

Ak prehráme, stiahneme vás so sebou, hrozí svetu ruský propagandista Solovjov. Vyzýva Kremeľ na použitie jadrových zbraní

dtt19.05.2023., 11:00h

Ak Rusko prehrá vojnu na Ukrajine, vezme so sebou celý svet. Vo svojom programe to tento týždeň vyhlásil ruský propagandista a moderátor Vladimír Solovjov.

Lajkuj Brainee.sk na

Jeden z jeho hostí potom uviedol, že Rusi by si mali uvedomiť, že krajina čelí najväčšej kríze od druhej svetovej vojny. Podľa analytikov ruské štátne médiá pripravujú obyvateľstvo na to, že na bojisku môže dôjsť k ďalším nezdarom, uvádza sa na portáli denííka iDnes.cz.

image

Zelenskyj vyhlásil, že Rusko bude porazené, tak ako bolo porazené nacistické Nemecko

„Možno som alarmista, ale neviem, či si ruskí občania plne uvedomujú závažnosť hrozby, ktorú výsledok tohto konfliktu predstavuje. Sme svedkami situácie, ktorá je oveľa zložitejšia a nebezpečnejšia, než to, čo sa dialo v druhej svetovej vojne,“ povedal v Solovjovom programe režisér Karen Šachnazarov.

Súčasná ruská spoločnosť sa podľa neho už vôbec nepodobá tej z roku 1941, keď nacistické Nemecko napadlo Sovietsky zväz. „Už neexistuje žiadna jednotiaca ideológia. Súčasní Rusi vyrástli na konzumáciu americkej kultúry,“ posťažoval sa pred ostatnými hosťami.

„Táto vojna je pre nás osudová. Naša politická elita si to musí uvedomiť. Mali by sme si začať pripúšťať, že nejde len o špeciálnu vojenskú operáciu, ale o vojnu. Ak ju prehráme, zmizneme,“ dodal Šachnazarov.

image

Rusi sa vyhrážajú, že vyhodia do vzduchu najväčšiu jadrovú elektráreň. Týchto 11 vecí ti pomôže prežiť jadrový útok

Podľa neho „nepriateľ nebude mať zľutovanie“. „Pozrite sa na ich rétoriku, aj pre nich je to osudová vojna. Nemôžeme prehrať, inak sa vyparíme ako niektoré indiánske kmene a budú sa o nás písať knihy,“ uviedol. Dodal tiež, že ho zaskočila správa o dodávke rakiet stredného doletu do Kyjeva, ktoré by mohli zasiahnuť anektovaný polostrov Krym.

Na jeho slová ihneď nadviazal Solovjov. „Dúfam, že Ukrajina chápe, že ak prehráme, vezmeme so sebou celý svet. Kto potrebuje svet, keď v ňom nie je Rusko,“ hriemal moderátor. Znovu tiež apeloval na Kremeľ, aby na Ukrajine použil svoje jadrové zbrane. „Nukleárna vojna je nevyhnutná,“ povedal.

Solovjov tiež reagoval na oznámenie ukrajinského velenia, že sa mu darí zostreľovať ruské hypersonické rakety Kinžal. To vyvolalo otázky ohľadom schopnosti Moskvy vyhnúť sa obranným systémom Kyjeva, ktoré mu dodávajú západné krajiny. „Ešte sme sa ani nepriblížili k tomu, aby sme ukázali všetky naše zbrane,“ povedal moderátor a poukázal na podmorský dron Poseidon, ktorý údajne dokáže niesť konvenčné aj jadrové hlavice.

image

Ani atómová bomba nemusí znamenať konečnú. Týchto 11 vecí ti pomôže prežiť jadrový útok

Ruské médiá chystajú zadné dvierka

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa zdá, že ruské štátne médiá v posledných týždňoch opatrne pripravujú domáce obyvateľstvo na to, že na bojisku môže v súvislosti s očakávanou ukrajinskou protiofenzívou dôjsť k ďalším neúspechom. „Ruské spravodajské relácie aj diskusné programy poukazujú na vojenskú pomoc Západu a zdôrazňujú počet vojakov, ktorých Ukrajine vycvičilo NATO,“ myslí si analytička ISW Kateryna Stepanenková.

Podľa nej ruské médiá ponechávajú otvorenú možnosť, že sa Ukrajincom po jesennom postupe, v rámci ktorého dobyli späť územie v okolí miest Charkov a Cherson, podarí teraz získať aj ďalšie Moskvou okupované územia, napríklad Melitopol, Berďansk alebo dokonca Krym.

„V ruskej štátnej televízii sa hojne diskutuje o tom, kam Ukrajina zameria protiofenzívne operácie. Moderátori hovoria o dronoch, ukazujú zábery rakiet Storm Shadow, ktoré Ukrajine dodala Británia. Vyzdvihujú hrozbu pre Krym,“ popísala denníku Newsweek Stepanenková, podľa ktorej sa však ruské médiá nestavajú k stavu na fronte iba chmúrne.

image

Rozkol v ruskej armáde? Kontroverzný šéf vagnerovcov Prigožin tvrdí, že jeho skupina by mohla čoskoro zaniknúť

„Súčasne s hrozbami ukazujú, čo ruská armáda podniká, aby Ukrajine zamedzila v dosiahnutí zásadného prelomu. Veľmi často púšťa záznamy nedávnych ruských raketových úderov, o ktorých tvrdia, že zničili ukrajinské vojenské zariadenia, a divákom doma hovoria, že tieto udalosti prinajmenšom protiofenzívu oddiali,“ podotkla analytička.

Ak sa ukáže, že Ukrajina nie je na bojisku schopná pokročiť, kremeľská propaganda potom bude podľa Stepanenkovej moci povedať, že to bola práve séria jej krokov a raketových úderov, čo zachránilo situáciu. „Ak nakoniec ale skutočne dôjde k ruským nezdarom, potom nebude obyvateľstvo zaskočené tak, ako vlani po oslobodení severoukrajinskej Charkovskej oblasti,“ myslí si.

Podľa portálu Meduza je vysoko nepravdepodobné, že by sa podobné správy na ruskej televíznej obrazovky dostali bez súhlasu úradov. Server začiatkom mája s odkazom na svoje zdroje v Kremli napísal, že ruskí novinári dostali inštrukcie, ako o nadchádzajúcej protiofenzíve referovať. Aj podľa Meduzy má opatrenie dať Kremľu šancu, aby z protiútoku vyšiel pozitívne, nech už dopadne akokoľvek.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. september 2023 15:36