Povodňová vlna z Nemecka a Rakúska sa začína prejavovať už aj v Bratislave. Takto stúpne hladina Dunaja

Radka Rosenbergová, TASR 18.07.2021, 12:58

V Nemecku a v Rakúsku sa vyskytli intenzívne zrážky. Tie majú dopad aj na stav Dunaja, ktorého hladina by mohla stúpnuť o 2,5 metra.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Informuje o tom stránka imeteo.sk, ktorá odporúča obmedziť vodné aktivity na tomto európskom veľtoku. Ďalej poukázala na to, že povodňová vlna z Nemecka a Rakúska sa začína prejavovať už aj v Bratislave. 

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil, že počas nedele hrozia intenzívne búrky na celom území Slovenska. Najpravdepodobnejším nebezpečným javom bude podľa meteorológov opäť prívalový dážď.

Zdroj:  TASR

„Veľká voda sa tak z Rakúska šíri po Dunaji a už sa začína prejavovať aj u nás. Ešte o polnoci mala hladina Dunaja v Bratislave bežnú výšku okolo 405 cm, no v nedeľu dopoludnia už hladina stúpla o takmer meter a blíži sa k hranici  päť metrov,“ uvádza web imeteo.sk.  

Vzostup Dunaja bude pokračovať aj v nasledujúcich hodinách. Večer môže prekonať aj úroveň 1. povodňového stupňa, čo je hranica 650 cm. „V noci bude Dunaj ďalej rásť a po polnoci bude atakovať úroveň až 2. povodňového stupňa na hranici 750 cm. Za 24 hodín tak Dunaj v priebehu dnešného dňa stúpne v Bratislave o takmer 2,5 metra.“

Takéto vzostupy odborníci očakávajú aj na prítokoch Dunaja, teda napríklad na Morave, či na Váhu. Ľudí vyzývajú, aby obmedzili svoje aktivity v tejto oblasti.