
Dobre to poznáš - ráno vstaneš a si unavený viac, ako keď si išiel spať. Prípadne si si posunul budík a dostal si sa do toho nepríjemného stavu, kedy si sa „prespal“ natoľko, že sa vôbec nedokážeš rozhýbať. Našťastie je tu veda, ktorá prináša jednoznačnú odpoveď na to, ako začať deň.
Tie hovoria, že stačí vstať o hodinu skôr a riziko depresie klesá až o 23 %. A to už za to rozhodne stojí, čo povieš? Vedci preskúmali údaje viac ako 800-tisíc subjektov, čo je vzorka, ktorá bola nedávno označená ako najväčšia na svete.
Väčšina ľudí chodila spať okolo 23:00 a vstávali o 6-tej ráno. Vedci následne informácie porovnali s údajovým súborom genetických informácií, ktoré obsahovali aj lekárske záznamy, a to bez ohľadu na to, či im bola diagnostikovaná depresia alebo mali predpísané lieky na depresiu.
Výsledky sú ohromujúce. Ľudia, ktorí sa označujú za ranné vtáčatá, mali až 23 % nižšie riziko depresie. Štúdia taktiež zistila, že pokiaľ posunieš vstávanie o hodinu skôr, no zároveň zachováš rovnaké množstvo spánku, riziko vzniku depresie sa znižuje o takmer štvrtinu.
Vedci sa podelili aj o zistenie, že posunutie spánku o dve hodiny (ísť spať o dve hodiny skôr a o dve hodiny skôr aj vstávať, pričom množstvo času sa nijako nezmení) by mohlo mať za následok zníženie pravdepodobnosti vzniku depresie až o závratných 40 %.
Samozrejme, odborníci sa zhodujú, že na absolútne potvrdenie tejto štúdie je potrebné urobiť cielené klinické testovanie a nie iba hľadať spojenie medzi spánkom a depresiami. Faktom však je, že ľudia, ktorí zostávajú dlho do noci hore, môžu nadobudnúť pocit, že „ranným vtáčatám“ nestíhajú a majú pocit, akoby stále len niečo doháňali.
Pokiaľ máš teda pocit, že máš problémy s depresívnymi stavmi, možno by nebolo na škodu vyskúšať upraviť svoj spánkový cyklus. Výsledky po pár dňoch ťa možno milo prekvapia.