Zdroj: TASR

Putin poprel nielen účasť Ruska na počítačových útokoch v USA, ale aj údajnú objednávku atentátu na Navaľného

TASR 14.06.2021, 16:28

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Ruské vedenie podľa Putina zároveň očakáva, že Moskva a Washington budú schopné spolupracovať v boji proti počítačovej kriminalite. „Je našou veľkou nádejou, že budeme môcť začať tento proces s našimi partnermi v Spojených štátoch,“ citovala NBC slová ruského prezidenta.

Podľa médií v USA americká administratíva neverí, že téma hekerského útoku na SolarWinds stratila na aktuálnosti, preto chce Biden o nej rokovať so svojím ruským náprotivkom. Putin v rozhovore oznámil, že otvorený rokovaniam o výmene väzňov s USA, informovala agentúra AFP, podľa ktorej bude osud amerických a ruských občanov väznených v druhej krajiny jednou z tém rokovania prezidentov Ruska a USA na ich schôdzke v Ženeve.

Podľa AFP by sa rozhovor o zadržiavaných osobám mal zamerať napríklad na bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana, ktorého v Rusku odsúdili na šestnásť rokov za špionáž. Whelan vyzval Bidena, aby zabezpečil výmenu zajatcov, a v nedávnom rozhovore uviedol, že sa stal obeťou rukojemníckej diplomacie.

Zdroj:  TASR

Ďalší občan USA, Trevor Reed, bol v roku 2020 odsúdený na deväť rokov väzenia na základe obvinenia z útoku na ruských policajtov, ktorého sa dopustil v stave opitosti. Moskva by zase mohla žiadať vydanie známeho ruského obchodníka so zbraňami, väzneného v USA, Viktora Buta a zmluvného pilota a údajného pašeráka drog Konstantina Jarošenka.

V súvislosti so zadržiavanými osobami Putin ubezpečil, že s odsúdeným a väzneným kritikom Kremľa Alexejom Navaľným sa vo väzení nebude zaobchádzať horšie ako s kýmkoľvek iným. Putin týmito slovami reagoval na poznámku novinára, podľa ktorého Navaľnyj nie je iba obyčajným ďalším väzňom.

Putin tiež poprel tvrdenie, že si údajne mohol objednať atentát na Navaľného. U nás nemáme vo zvyku niekoho zabíjať, uviedol ruský prezident. Podľa agentúry Interfax hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price predtým na brífingu uviedol, že Biden sa venuje téme ochrany ľudských práv a bude o nej rokovať aj počas summitu s ruským prezidentom. Spresnil, že pri dikusii na túto tému pôjde o občanov USA, ako aj vodcu opozície Navaľného.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov však v rozhovore pre CNN vyhlásil, že Putin počas summitu s Bidenom nemá v pláne diskutovať o Navaľnom. Navaľnyj je od polovice marca v nápravnovýchovnej kolónii č. 2, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Pokrov vo Vladimirskej oblasti, kde si odpykáva trest vynesený v kauze Yves Rocher. Začiatkom mája súd v Ruskej federácii odmietol odvolanie Navaľného a uznal za zákonné rozhodnutie súdu nižšieho stupňa, ktorý odmietol konať vo veci vyšetrovania Navaľného možnej otravy z augusta minulého roku.