Záber z filmu SlúžkaIgor Stančík
StoryEditor

My o nich vieme všetko, ale oni o nás vôbec nič. Sleduj dramatický trailer pre nový slovenský historický film Slúžka

Miroslav Kamody07.12.2022., 12:00h

Do kín mieri nový slovenský film s názvom Slúžka. Prvý trailer naznačuje, že sa máme skutočne na čo tešiť.

Lajkuj Brainee.sk na

Mariana Čengel Solčanská je divácky najúspešnejšou slovenskou filmovou režisérkou. Jej filmy Únos a Sviňa videli v kinách státisíce divákov a diváčok. Uznávaná tvorkyňa vo svojom najnovšom filme nazrie hlbšie do minulosti a publiku prinesie príbeh zo začiatku minulého storočia.

Dráma Slúžka vyrozpráva príbeh Anky, ktorá v turbulentných dobách odchádza z Banskej Štiavnice pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostavenej rakúsko-uhorskej rodiny. Ako naznačuje čerstvo zverejnený trailer filmu, pätnásťročná Anka bude na plátnach kín spoznávať pravidlá nového sveta, triedne rozdiely aj komplikované povahy svojich zamestnávateľov.

image

Trailer na film o dofetovanom šialenom medveďovi baví internet. Je inšpirovaný bizarným skutočným príbehom

Z nevraživosti puto

Získa si spriaznené duše v radoch služobníctva, no jej úhlavnou nepriateľkou sa stane jej rovesníčka Resi, dcéra panskej rodiny. Počiatočná nevraživosť medzi mladými ženami sa postupne premení na sympatie a silné puto, ktoré musia tajiť okoliu, pomôže obom hrdinkám prežiť aj príkoria v časoch prvej svetovej vojny. 

Postavu Anky stvárňuje Dana Droppová, ktorá s režisérkou už spolupracovala pri mimoriadne úspešnom filme Sviňa. Ako Resi sa slovenským divákom a diváčkam predstaví Radka Caldová, talentovaná česká herečka, známa zo seriálov Pán profesor či Pozadí událostí. Zuzana Mauréry a Karel Dobrý sa vo filme zhostia úloh Resiiných aristokratických rodičov.

V úlohách služobníctva sa v traileri objavujú Vica Kerekes, Aňa Geislerová, Peter Nádasdi či Lukáš Pelč. Marko Igonda, Solčanskej dvorný herec a dlhoročný spolupracovník, zohrá v úvode filmu kľúčovú úlohu nevlastného otca hlavnej hrdinky, kvôli ktorému je nútená opustiť domov a vydať sa do Prahy. 

Už začiatkom februára

„Keď spoznám nejakého herca, s ktorým sa mi dobre pracuje a ten herec je vnímavý, je príjemný, má disciplínu a talent, tak mám tendencie s ním spolupracovať aj v ďalších projektoch,“ vysvetľuje výber svoj prístup k obsadzovaniu úloh režisérka.

„Danu Droppovú som si vybrala na základe spolupráce na filme Sviňa, a potom sme spoločne hľadali postavu slečny, ktorú bude mať rada. Na kasting sme pozvali české herečky a na konci som sa Dany spýtala, ktorá je tá jej Resi. Takže si filmová Anka sama vybrala svoju Resi.“ 

Solčanskej novinka je inšpirovaná rovnomennou literárnou predlohou spisovateľky Hany Lasicovej a trailer naznačuje, že v nej nebude núdza o silné emócie, ale ani o úsmevné momenty.

Film začal svetovou premiérou na festivale v estónskom Talline svoju cestu po medzinárodných festivaloch a do slovenských kín príde 2. februára 2023. Solčanskej novinku do slovenských kín uvedie distribučná spoločnosť Continental film. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/filmy, menuAlias = filmy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. máj 2024 16:46