Ilustračná snímka.Pexels.com/Алекке Блажин
StoryEditor

Toto chceli Rusi? Namiesto marveloviek musia pozerať domácu produkciu, návštevnosť kín sa prudko prepadla

ČTK15.07.2022., 12:30h

Ruský filmový priemysel sa snaží zaplniť medzeru svojimi filmami. Táto stratégia ale nefunguje a ľudia sa ruským filmom vyhýbajú.

Lajkuj Brainee.sk na

Ruskí fanúšikovia Spider-Mana a ďalších filmov z dielne americkej spoločnosti Marvel Studios majú smolu. Kvôli sankciám reagujúcim na vojnu na Ukrajine totiž ruské kiná nemôžu premietať hollywoodsku produkciu.

Snažia sa namiesto toho nalákať na filmy domácej proveniencie, návštevnosť kín sa ale prudko prepadla, uviedla vo svojej reportáži stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda.

„Vždy to bol sviatok, návrat do detstva a útek. Teraz nám ten sviatok vzali," spomína fanúšik Spider-Mana na chodenie do kina na filmy o svojej obľúbenej postave.

Ruským filmom sa vyhýbajú 

Ruský filmový priemysel sa snaží zaplniť medzeru v ponuke svojimi snímkami. V novej komédii napríklad deti cestujú do tábora v čase, stretávajú svojich rodičov v roku 1988 v pionierskom prázdninovom zariadení a snažia sa dostať späť do budúcnosti. Námetom tak film nápadne pripomína americkú sci-fi komédiu Návrat do budúcnosti z roku 1985. To je podľa spomínaného obdivovateľa Spider-Mana typické. Postavy z ruských filmov o hrdinoch sú podľa neho často nízkonákladové kópie hollywoodskych filmov a amerických komiksov.

image

Svet komiksov: Kostrbatá budúcnosť filmov od DC. Nové projekty ničia kauzy Amber Heard a Ezru Millera

Táto stratégia ale nefunguje a ľudia sa ruským filmom vyhýbajú. „Ľudí nemôžete násilím naháňať do kín. Musia sa rozhodnúť opustiť dom, ísť k pokladni a kúpiť si vstupenku. To znamená, že človek musí mať vôľu investovať čas a peniaze, a ísť do kina," vysvetľuje filmový kritik Anton Dolin. V tom sa filmy premietané v kinách podľa neho líšia od televíznej propagandy, ktorá divákov nič nestojí.

Dmitrij Butyrin, fanúšik marveloviek, neváhal ísť 500 kilometrov zo svojho domovského Novosibirsku do Kazachstanu, aby si pozrel novú snímku. Okrem iného sa totiž obával toho, že keby si film hľadal na internete, mohol by napríklad naraziť na „spoilerov“ alebo vyzradenie kľúčových častí deja.

„Chcel som byť súčasťou globálnej bubliny, diskusií a chápať vtipy. Cítiť sa jednoducho súčasťou civilizácie,“ dodáva Butyrin.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/zabava, menuAlias = zabava, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 11:27