
Vedci hlásia veľká úspech. Ako informuje portál LadBible, podarilo sa im nájsť gigantickú vodnú plochu v čiernej diere. Tá je však od nás vzdialená 12 miliárd svetelných rokov, takže jej dosiahnutie je vo všetkých ohľadoch nereálne.
Jedinečné prostredie kvazaru
„Prostredie okolo tohto kvazaru je veľmi jedinečné v tom, že produkuje túto obrovskú masu vody,” napísal Bradford vo vyhlásení. „Je to ďalšia ukážka toho, že voda je všadeprítomná vo vesmíre, dokonca aj v tých najskorších časoch.”
Kvazary vyžarujú veľké množstvo energie tým, že neustále spotrebúvajú okolitý plyn a prach. Podľa NASA astronómovia očakávali, že nájdu vodnú paru prítomnú vo vzdialenom vesmíre, no v tomto rozsahu ešte nikdy nebola zistená.
Tímy študovali najmä kvazar s názvom APM 08279+5255, ktorý obsahuje čiernu dieru 20 miliárd-krát väčšiu ako Slnko s energiou ako tisíc biliónov sĺnk. Z toho bol Bradfordov tím schopný získať viac informácií o vode.
Unikátne objavy
Ide o ďalší zo série výnimočných objavov, ktoré sa v poslednom čase astronómom podarili. Nedávno objavil vesmírny teleskop Jamesa Webba svetlo na planéte podobnej Zemi. Teleskop pri tom nadviazal na prácu infračerveného Spitzerovho vesmírneho teleskopu NASA.
Ten ešte v roku 2016 objavil sedem planét obiehajúcich okolo tej istej hviezdy, ktorá je vo vedeckej komunite známa ako TRAPPIST-1. Nachádza sa 40,7 svetelných rokov od Zeme a samotná hviezda bola objavená pred 24 rokmi.
Pri preskúmaní jednej z nájdených planét - TRAPPIST-1b, ktorá je svojím zložením podobná Zemi a dokonca má aj približne rovnakú veľkosť, prvýkrát zistili, že nejaké svetlo je vyžarované aj z inej planéty mimo našej slnečnej sústavy.
Či ide o prírodné javy alebo iné zdroje svetla, na to ešte musíme nájsť odpovede. No už teraz je jasné, že sme čoraz bližšie k nájdeniu akejkoľvek formy života niekde mimo našej planéty. Samozrejme, nemusí to hneď znamenať zelených mužíkov, ale mikroorganizmy, ktoré môžu navždy zmeniť to, ako sa pozeráme na okolitý vesmír.