Kým na snímkach kvazar pripomína obyčajnú bodku, v skutočnosti sa podľa astronómov bude jednať o dosť búrlivé miesto. Rotujúci plyn a ďalšia hmota z hviezd, ktoré do seba vťahuje čierna diera, pripomínajú veľkolepý kozmický hurikán.
Šokoval vedcov
„Tento kvazar je tým najdivokejším miestom v známom vesmíre,” uviedol vedúci autor štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Astronómy Christian Wolf.
Astronómovia s pomocou nových pozorovaní a počítačových modelov zistili, že kvazar za rok pohltí ekvivalent 370 Sĺnk - teda zhruba jedno za deň. „Ide o najrýchlejšie rastúcu doteraz objavenú čiernu dieru,” uviedol Wolf, ktorý pôsobí na Austrálskej národnej univerzite (ANU).
Doteraz bol skrytý
Kvazar, pomenovaný J0529-4351, je od Zeme vzdialený 12 miliárd svetelných rokov. Európske južné observatórium (ESO) ho zbadalo už v roku 1980, no vtedy sa predpokladalo, že ide o hviezdu. Ako kvazar - extrémne jasné a vzdialené teleso živené čiernou dierou - ho odborníci klasifikovali až v minulom roku, a to na základe pozorovania z observatória z Austrálie a čílskej púšte Atacama.
„Prekvapilo nás, že až doteraz bol skrytý, keď už poznáme zhruba milión menej zaujímavých kvazarov. Doslova na nás celý čas pozeral,” uviedol spoluautor štúdie a Wolfov kolega z ANU Christopher Onken.