Hubbleov vesmírny teleskopUnsplash/NASA
StoryEditor

Vesmírna misia, aká tu ešte nebola. NASA a SpaceX sa chcú pokúsiť presunúť Hubbleov teleskop

TASR30.09.2022., 10:00h

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a spoločnosť SpaceX preskúmajú, či by tímu okolo Elona Muska mohli zveriť úlohu, ktorej cieľom je presunúť Hubbleov vesmírny teleskop (HST) na vyššiu obežnú dráhu s cieľom predĺžiť jeho životnosť. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie NASA.

Lajkuj Brainee.sk na

Teleskop, ktorý funguje od roku 1990 vo výške približne 540 kilometrov nad Zemou, sa pomaly opotrebováva z dôvodu atmosférického trenia, ktorému je vystavený. Zariadenie nemá vlastný pohon a jeho výška bola v minulosti korigovaná počas misií amerických raketoplánov. Navrhovaná nová misia by využila kozmickú loď Dragon spoločnosti SpaceX.

Zatiaľ bez plánov aj peňazí

„Pred niekoľkými mesiacmi spoločnosť SpaceX oslovila NASA s nápadom vypracovať štúdiu s cieľom zistiť, či by komerčná posádka mohla pomôcť pri umiestnení Hubbleovho teleskopu na vyššiu obežnú dráhu”, povedal novinárom vedecký riaditeľ NASA Thomas Zurbuchen s tým, že NASA súhlasila.

image

Nepodarilo sa to celé desaťročia. Webbov ďalekohľad zachytil prachové prstence Neptúna

Zurbuchen zdôraznil, že v súčasnosti neexistujú konkrétne plány na uskutočnenie alebo financovanie tejto misie - najprv totiž treba vytipovať všetky potenciálne technické problémy. Jednou z hlavných prekážok je to, že loď Dragon - na rozdiel od raketoplánov - nemá robotické rameno, preto by potrebovala úpravy.

Pokračuje v objavoch

Spoločnosť SpaceX navrhla túto myšlienku v spolupráci so súkromnou spoločnosťou Polaris Program, ktorá sa zaoberá letmi do vesmíru. Hubbleov teleskop, ktorý je považovaný za jeden z najvýznamnejších vedeckých prístrojov v histórii, pokračuje v dôležitých objavoch.

image

Vesmír

Unsplash/NASA

Tento rok objavil najvzdialenejšiu samostatnú hviezdu, aká bola kedy pozorovaná. Ide o hviezdu Earendel, ktorej svetlo na Zem dorazilo po takmer 13 miliardách rokov. Predpokladá sa, že HST zostane v prevádzke do konca desaťročia, pričom je 50-percentný predpoklad, že v roku 2037 opustí svoju obežnú dráhu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 21:14