
Podľa novej štúdie vedcov z nemeckého Inštitútu pre výskum klimatických dopadov Potsdam (PIK) je globálne otepľovanie na ceste k nebezpečným úrovniam, ktoré výrazne ovplyvnia naše životy. Aj pri strednej úrovni emisií CO2 môžu teploty do roku 2200 vzrásť až o sedem stupňov Celzia. Bežné plodiny sa nebudú dať pestovať, čo spôsobí globálny hlad. Okrem toho nás čakajú masívne povodne, extrémne vlny horúčav a častejšie prírodné katastrofy.
Vedci použili nový počítačový model CLIMBER-X na simuláciu budúcnosti našej planéty pri rôznych úrovniach emisií. Ak emisie nebudú dostatočne znížené, teploty môžu stúpnuť až o sedem stuoňov Celzia, čo spôsobí smrteľné horúčavy a povodne, ktoré vyženú ľudí z pobrežných miest. Poľnohospodárstvo bude vážne ohrozené, čo prinesie celosvetový hlad.
Zvýšené teploty prinesú častejšie suchá, požiare, tropické búrky a povodne. V lete môžu teploty dosiahnuť neznesiteľné hodnoty, ktoré prinesú smrteľné dôsledky pre milióny ľudí, hlavne v oblastiach bez dostatočnej prípravy na extrémne podmienky.
Nezvratné následky a nutnosť rýchlej akcie
Vedci zdôrazňujú, že ak chceme zmierniť tieto katastrofické dopady, musíme okamžite urýchliť znižovanie emisií. "Súčasné kroky sú kľúčové pre našu budúcnosť. Strácame odolnosť Zeme a klimatické procesy sa môžu urýchliť," povedal Johan Rockström, riaditeľ PIK. Bez rýchlej akcie sa cieľ Parížskej dohody obmedziť globálne otepľovanie pod dva stupne Celzia stane nedosiahnuteľný.
Budúcnosť našej planéty závisí od našich rozhodnutí už teraz. Ak nebudeme konať, čaká nás extrémne teplo, povodne a nedostatok potravín. Parížska dohoda stanovuje jasný cieľ, ktorý však rýchlo uniká. Pre zachovanie života na Zemi musí ľudstvo konať okamžite.